KORONA JE UPROPASTILA TRŽIŠTE RADA OVE DRŽAVE, a Srbi najviše tamo odlaze da rade!

Milan Petrović avatar

Stopa nezaposlenosti u Nemačkoj u junu iznosila je 6,2 posto, a očekuje se da će se tokom leta i dalje povećavati. Prema čelu nemačke Savezne agencije za rad, Detlefu Scheelu, oporavak tržišta rada može potrajati najmanje tri godine nakon krize izazvane koronavirusom.
Scheele je izjavio da će možda biti potrebno do 2022. ili 2023. godine da se vrate na normalne stope zaposlenosti. Trenutno je oko 2,85 miliona nezaposlenih u Nemačkoj, od čega je gotovo 640.000 ljudi izgubilo posao zbog ove krize.
On očekuje dalji rast nezaposlenosti tokom leta, ali ne veruje da će broj nezaposlenih premašiti tri miliona. Budući da je trenutna kriza povezana s koronavirusom, a ne ekonomskim razlozima, Scheele veruje da će oporavak početi čim određeni faktori krenu u pravom smeru.
Što se tiče programa podrške države za očuvanje radnih mesta, Scheele je rekao da trenutno ne postoje naznake većeg talasa otkaza i da skraćeni rad još uvek funkcioniše.
U međuvremenu, u Srbiji se beleži veći broj električnih i hibridnih vozila u 2020. godini u poređenju s prošlom godinom. Evro je takođe zabeležio najveći rast prema dolaru u poslednje dve godine.
Evropska banka je takođe uložila rekordnih 279 miliona evra u Srbiju, a Fond za oporavak EU iznosi 750 milijardi evra. Cene nafte su takođe skočile nakon vesti o dogovoru EU i korona vakcini.
Uz sve to, dok CEO sveta grca u dugovima, Ilon Mask je od marta udvostručio svoj kapital i sada je vredan 74 milijarde dolara.
Ukupno, situacija na tržištu rada u Nemačkoj i širom sveta ostaje izazovna zbog pandemije koronavirusa, ali postoje određeni pozitivni signali u vezi s oporavkom ekonomije. Srbija i Evropska unija takođe polažu dodatne napore kako bi se prevazišle ekonomske posledice ove krize.

Milan Petrović avatar