Kosovo postalo pridruženi član Parlamentarne skupštine NATO, jedino Mađarska glasala protiv

Milan Petrović avatar

Kosovo je postalo deseti pridruženi član Parlamentarne skupštine NATO-a nakon pozitivnog glasanja o unapređenju svog statusa od posmatrača do pridruženog člana. Tokom glasanja, 14 članica je bilo uzdržano, dok je Mađarska bila jedina zemlja koja je bila protiv. Pored Kosova, pridruženi član postala je i Malta.

Predsednik delegacije Kosova u Parlamentarnoj skupštini NATO-a, Driton Hiseni, izrazio je zadovoljstvo ovim napretkom, nazivajući to „dobrim vestima za Kosovo“. Hiseni je istakao da je ovo ostvareno nakon nekoliko godina odlične saradnje između Skupštine Kosova i Parlamentarne skupštine NATO-a.

Delegacija Skupštine Srbije izrazilo je brojne protivljenja i u bilateralnim sastancima jasno stavili do znanja da se protive dodeljivanju statusa pridruženog člana Kosovu. Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, je poslala pismo šefovima svih delegacija članica i pridruženih članica u Parlamentarnoj skupštini NATO-a ističući da bi to bio nagrada za Kosovo koje vrši nasilje i diskriminaciju nad Srbima na Kosovu i opstruira Briselski dijalog.

Parlamentarna skupština NATO-a je transatlantska interparlamentarna organizacija koja okuplja nacionalne parlamente 32 zemlje članice NATO-a, uključujući delegacije pridruženih članova. Pridruženi članovi mogu učestvovati u većini aktivnosti, iznošenju rezolucija i amandmana, ali nemaju pravo glasanja o izveštajima i rezolucijama.

Ovo pridruživanje Kosova Parlamentarnoj skupštini NATO-a predstavlja važan korak za zemlju, pokazujući nastojanje da se integriše u međunarodnu zajednicu i jača veze sa zapadnim partnerima. Kosovo je imalo podršku većine članica za unapređenje svog statusa, što ukazuje na pozitivnu percepciju ove zemlje i njenih napora da se razvije i stabilizuje.

U proteklim godinama, Kosovo je ostvarilo značajan napredak u različitim oblastima, uključujući političku stabilnost, ekonomski razvoj i priznavanje međunarodne zajednice. Pridruživanje Parlamentarnoj skupštini NATO-a dodatno će ojačati diplomatske veze i otvoriti nove mogućnosti za saradnju i razmenu iskustava sa drugim članicama.

Važno je naglasiti da je Kosovo nezavisna i suverena država, priznata od strane većine članica UN-a, uključujući većinu zemalja EU i SAD. Ovo pridruživanje Parlamentarnoj skupštini NATO-a potvrđuje status Kosova kao ravnopravnog člana međunarodne zajednice i njegovu posvećenost evroatlantskim integracijama.

Ukupno gledano, ovo unapređenje statusa Kosova od posmatrača do pridruženog člana Parlamentarne skupštine NATO-a predstavlja važan korak ka jačanju stabilnosti i bezbednosti regije, kao i unapređenju međunarodne saradnje i integracije. Kosovu se otvaraju nove mogućnosti za saradnju sa NATO-om i drugim članicama, što će doprineti daljem prosperitetu i razvoju ove zemlje.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: