Suva koža, pojačano mokrenje, neutoljiva žeđ – ovo su simptomi koje ne biste trebali ignorirati, jer su znakovi podmukle bolesti poput dijabetesa. Diplomirani naturopata Jelena Pack istaknula je nekoliko važnih signala na koje biste trebali obratiti pažnju, čak i ako ih niko u vašoj okolini ili vaš lekar opće prakse ne primijeti.
Kada insulinska rezistencija napreduje u tijelu i proširi se u stanicama, koža može potamniti, obično na vratu, zglobovima, ispod pazuha (lat. acanthosis nigricans). Također je moguće vidjeti tamnjenje kože na mjestima gdje se dodiruju udovi, poput između bedara.
Šećer je idealno stanište za bakteriju kvasca candida albicans. Ako je razina šećera visoka, u ustima se stvara biofilm koji može uzrokovati gljivičnu infekciju. Ako patite od ponavljajuće vaginalne infekcije više od dva puta u dva mjeseca, trebali biste provjeriti razinu šećera u krvi.
Visoka razina šećera izvlači vodu iz očiju, što može rezultirati manjkom fokusa, naticanjem očiju i drugim očnim problemima. Ako se ne liječi, to može dovesti do ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti i oštećenja mrežnice.
Dijabetes može povećati razinu šećera u ustima, što može dovesti do paradentoze i razmnožavanja bakterija u ustima. To može uzrokovati osjetljive, nadute, upaljene desni koje krvare, te neugodan zadah. Kod dijabetesa tipa 1, zadah može podsjećati na acetona ili trulo voće, što ukazuje na ozbiljan nedostatak inzulina i potencijalnu dijabetičku komu.
Velike količine šećera u krvi tijelo nastoji izbaciti putem mokrenja, što može rezultirati čestim mokrenjem, dehidracijom i stalnom žeđu.
Dehidrirana koža je čest problem kod osoba s dijabetesom, koji može uzrokovati svrbež. Hormoni poput kortizola i adrenalina odgovorni su za taj svrbež. Gubitak tečnosti također može uzrokovati sporije zacjeljivanje rana i lošiju cirkulaciju.
Ako glukoza ne obavlja svoju funkciju, tijelo počinje koristiti energiju mišića i masti, što može rezultirati gubitkom težine. Konstantna glad, čak i nakon jela, može biti znak problema s inzulinskom rezistencijom.
Insulinska rezistencija može uzrokovati nedostatak energije u stanicama, što može rezultirati umorom i iscrpljenošću. Poremećaji spavanja zbog čestog noćnog mokrenja također mogu doprinijeti osjećaju iscrpljenosti.
Trnci, peckanje i poremećen osjećaj topline ili hladnoće na dlanovima i stopalima mogu biti posljedica oštećenja živaca kod osoba s dijabetesom.
Važno je obratiti pažnju na ove simptome i konzultirati se s liječnikom ako primijetite bilo kakve promjene u tijelu. Rano otkrivanje dijabetesa može pomoći u upravljanju bolešću i sprječavanju komplikacija.