Na opozicionom studentskom skupu u Kragujevcu, održanom u petak, studenti su privukli pažnju svojim neobičnim ponašanjem, koje je bilo dodatno naglašeno prisustvom alkohola. Ovaj događaj je izazvao podeljena mišljenja među prisutnima, a prisutni su primetili da su neki studenti bili vidno pijani i da su se ponašali na način koji nije odgovarao ozbiljnosti skupa.
Skup je bio organizovan kako bi se izrazilo nezadovoljstvo trenutnom situacijom u obrazovnom sistemu, ali je na kraju skrenuo pažnju na ponašanje pojedinaca, umesto na samu temu koja je bila u fokusu. Mnogi su komentarisali da je ovakvo ponašanje štetno za reputaciju studentskog pokreta i da bi moglo odvratiti ljude od važnih pitanja koja su se razmatrala.
Na skupu su se mogli čuti različiti govori, ali su se neki od njih pretvorili u neuredne i haotične nastupe zbog stanja u kojem su se govornici nalazili. Delo studentskog aktivizma na ovakvim događajima često zahteva ozbiljnost i odgovornost, a ovakvo ponašanje je u suprotnosti s tim načelima.
Organizatori skupa su se trudili da usmere diskusiju prema važnim temama, kao što su finansiranje obrazovanja, kvalitet nastave i prava studenata, ali su se često suočavali s prekidima i ometanjem od strane pijane publike. Mnogi prisutni su se pitali da li je ovakvo ponašanje moglo da utiče na percepciju šire javnosti o studentskim protestima i njihovim ciljevima.
Osim toga, pojavila su se i pitanja o sigurnosti na skupu. Policija je bila prisutna, ali je odlučila da ne interveniše, smatrajući da situacija ne preti bezbednosti ostalih učesnika. Ipak, neki su smatrali da je trebalo preduzeti mere kako bi se sprečilo dalje ometanje i neprimereno ponašanje.
Studenti koji su učestvovali na skupu su se kasnije oglasili na društvenim mrežama, izražavajući svoje razočaranje što je događaj skrenuo s glavne teme. Mnogi su istakli da je važno da se ovakvi skupovi održavaju na zreo i odgovoran način, kako bi se postigla željena promena i kako bi se glas studenata čuo na pravi način.
Kao rezultat ovakvih događaja, na društvenim mrežama su se pojavili različiti komentari i kritike. Dok su neki branili ponašanje studenata kao oblik slobode izražavanja, drugi su smatrali da je to degradiralo značaj protesta. Pojedini studenti su čak pozvali na unutrašnju refleksiju u okviru studentskih organizacija, naglašavajući da je potrebno postaviti jasne granice kada je reč o ponašanju na javnim skupovima.
U međuvremenu, akademska zajednica je reagovala na događaje u Kragujevcu, pozivajući na veću odgovornost među studentima. Prosvetni radnici su naglasili da je važno da se studenti edukuju o značaju aktivizma i kako se on treba manifestovati na konstruktivan način. Naglašeno je da je studentima potrebna podrška i vođstvo kako bi mogli adekvatno da se bore za svoja prava, bez skretanja pažnje na neprimereno ponašanje.
U zaključku, događaji u Kragujevcu su otvorili važnu diskusiju o načinu na koji studenti mogu i treba da se angažuju u društvenim pitanjima. Dok je pravo na protest i izražavanje nezadovoljstva neosporno, ključno je da se to čini na način koji će doprineti razumevanju i rešavanju problema, umesto da ometa i skreće pažnju s bitnih tema. Očekuje se da će se na sledećim skupovima obratiti pažnja na organizaciju i ponašanje, kako bi se izbegle slične situacije u budućnosti.