KRATKE, MOĆNE MOLITVE UZ BROJANICU: Blagoslovene reči utehe i zaštite u svakoj prilici

Milan Petrović avatar

U današnjem vremenu koje nas neprestano gura užurbanosti i zauzetosti, duša ipak traži utočište u trenucima kratke, ali iskrene molitve. U tim trenucima, kada nemamo puno vremena, a srce žeđa za Božijom prisutnošću, moćne i kratke molitve iz drevne tradicije pravoslavne vere podsećaju nas da je Bog uvek blizu, čak i kada su naši dani ispunjeni brigama.

Pravoslavni monasi i mirjani često drže brojanicu u rukama, simbol molitve koji nas podseća na zapovest apostola Pavla: „Neprestano se molite“. Brojanica se daruje monahu tokom obreda monaškog postriženja kao simbol borbe protiv duševnog neprijatelja, đavola. Isusova molitva „Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj me grešnog“ postaje mač duhovne borbe.

Ova jednostavna molitva može se izgovoriti u različitim oblicima, zavisno od potrebe duše. Najkraći oblik je, „Gospode Isuse Hriste, pomiluj me grešnog“, dok duži obuhvata posredništvo Bogorodice i svetih. Ove molitve, zajedno s brojanicom, postaju moćno oružje u duhovnoj borbi svakog vernika.

Kada osećamo potrebu da se obratimo Bogorodici, možemo izgovoriti moćnu molitvu „Presveta Bogorodice, spasi nas“. Takođe, možemo se moliti i svetiteljima, rekavši „Sveti anđele, moli se za mene“ ili „Sveta (ime svetitelja), moli se za mene“. Ove molitve se mogu prilagoditi i za zajedničku upotrebu, uključujući imena onih za koje želimo da se molimo.

Ne smemo zaboraviti ni molitvu za upokojene duše: „Upokoj, Gospode, dušu sluge tvoga“. Ta molitva, izgovorena uz brojanicu, pruža utehu onima koji su izgubili voljene, istovremeno jačajući duhovnu povezanost s preminulima.

Brojanica je jednostavan predmet, ali nosi ogromnu duhovnu snagu. Možemo je nositi sa sobom kako bismo je neprimetno upotrebili u trenucima kada želimo moliti se u tajnosti. Kratke molitve, izgovorene sa verom, postaju snažan glas naše duše koji dopire do nebeskog trona.

Milan Petrović avatar