kućni test za demenciju simptomi bolesti

Milan Petrović avatar

Demencia se odnosi na stanja koja karakterizira narušena sposobnost pamćenja, razmišljanja ili donošenja odluka koje ometaju svakodnevni život. Rano prepoznavanje ovog stanja koje uzima um ljudima može osigurati dragoceno vrijeme za intervenciju.

Kako bi se identificirali rani znakovi demencije, postoji kućni test nazvan CDT test, poznat i kao test sa satom, koji pruža dublji uvid u kompleksno stanje mozga i pravovremeno otkriva simptome. Ovaj test nudi brz i lak način da se identificiraju rani znakovi upozorenja za Alzheimerovu bolest i druge oblike demencije, a može se obaviti iz udobnosti svog doma, zahtijevajući samo nekoliko minuta crtanja olovkom na papiru.

Da bi se izveo test, potrebno je nacrtati sat, dodati brojeve od jedan do dvanaest i postaviti kazaljke na određeno vrijeme. Na primjer, popularna varijanta ovog testa zahtijeva da nacrtate sat koji pokazuje specifično vrijeme, kao što je 11:10. Bodovanje se temelji na crtanju kruga, ispravnom postavljanju brojeva i preciznosti vremena. Rezultati ispod četiri boda mogu ukazivati na potencijalne probleme, poput nepravilno nacrtanog sata ili netačno pozicioniranih brojeva, što može ukazati na mogućnost demencije.

Važno je napomenuti da potpuna analiza rezultata zahtijeva posjetu medicinskom stručnjaku, kako bi se utvrdila tačna dijagnoza i pružila odgovarajuća njega i podrška pacijentu.

Demencija se često povezuje s Alzheimerovom bolešću, koja je progresivno neurodegenerativno stanje koje uzrokuje gubitak pamćenja, ponašanja i sposobnosti donošenja odluka. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, više od 50 miliona ljudi diljem svijeta živi s demencijom, a taj broj se svake godine povećava. Prepoznavanje ranih simptoma i pravovremena intervencija mogu pomoći u usporavanju napredovanja bolesti i poboljšanju kvalitete života pacijenata i njihovih obitelji.

Osobe s demencijom često se suočavaju s različitim izazovima u svakodnevnom životu, poput poteškoća u obavljanju svakodnevnih zadataka, gubitka pamćenja i konfuzije. Stoga je važno educirati se o simptomima demencije i potražiti medicinsku pomoć ako primijetite bilo kakve promjene u ponašanju ili mentalnom zdravlju.

Uz otkrivanje ranih znakova demencije, važno je i pružiti podršku osobama koje žive s ovim stanjem, kako bi im se omogućilo dostojanstveno i kvalitetno starenje. Razumijevanje, strpljenje i empatija ključni su u pružanju podrške osobama s demencijom i njihovim obiteljima.

U Hrvatskoj postoji organizacija koja pruža podršku osobama s demencijom i njihovim obiteljima, kao i educira javnost o ovoj bolesti i načinima kako se nositi s njom. Uključivanje u lokalne zajednice, pružanje informacija i savjeta te organiziranje edukativnih programa mogu pomoći u podizanju svijesti o demenciji i smanjenju stigme povezane s ovom bolešću.

Važno je napomenuti da demencija nije normalan dio starenja i da se može izbjeći ili usporiti pravilnom njegom, zdravim načinom života i redovitim kontrolama kod medicinskog stručnjaka. Prevencija i rano otkrivanje ključni su u borbi protiv demencije i očuvanju mentalnog zdravlja u starijoj dobi.

U zaključku, demencija je kompleksno stanje koje zahtijeva rano prepoznavanje, dijagnozu i njegu. Kućni testovi poput CDT testa mogu biti korisni u identificiranju ranih znakova demencije i pružanju podrške osobama s ovim stanjem. Edukacija, svijest i podrška ključni su u suočavanju s demencijom i poboljšanju kvalitete života pacijenata. Potrebno je poduzeti korake kako bi se osiguralo da osobe s demencijom dobiju adekvatnu njegu, podršku i razumijevanje koje im je potrebno za dostojanstveno i kvalitetno starenje.

Milan Petrović avatar