Kupcima ne može na silu nametati električna tranzicija

Milan Petrović avatar

Uprkos činjenici da je BMW uspješno smanjio emisije CO2, izvršni direktor kompanije, Oliver Zipse, smatra da bi Evropska unija trebala preispitati svoje ciljeve emisija CO2. Regulatorni pritisak na proizvođače automobila da smanje emisije CO2 pojačava se u narednim godinama, a Zipse smatra da će to biti teško za industriju.

BMW je objavio da je uspio smanjiti emisije CO2 svoje cijele flote na 20 posto ispod potrebnog evropskog cilja za 2023. godinu. Međutim, Zipse ističe da će postizanje strožih ciljeva za 2025. godinu biti izazov, iako je kompanija povećala proizvodnju električnih vozila na 20 posto ukupne proizvodnje. Prošle godine, 15 posto globalne prodaje BMW-a bilo je električno vozilo.

Zipse također ističe da postoji otpor kupaca prema politici Evropske unije koja gura električna vozila. Prema njegovim riječima, odluka o kupovini vozila je slobodna i ne može se nametati na silu. To je posebno važno jer nepoštivanje novih pravila EU može rezultirati kaznama od 95 eura za svako vozilo registrovano u EU koje prekoračuje emisije CO2 iznad cilja.

Volkswagen grupa također je pozvala EU da ublaži zahtjeve kada su u pitanju emisije CO2, a sličan stav iznio je i izvršni direktor Renaulta, Luka de Meo. Sjevernoamerički Volvo Trucks je pozvao na širu diskusiju o pitanju snadbijevanja gorivima kako bi se smanjila emisija CO2.

Ukupno gledano, stanje u automobilskoj industriji evoluira, a proizvođači automobila suočeni su sa sve većim pritiskom da smanje emisije CO2. Kako regulatorni pritisak raste, kompanije se moraju prilagoditi kako bi ostale konkurentne na tržištu i ispunile zahtjeve EU. Vrijeme će pokazati kako će se ova situacija dalje razvijati i kako će se kompanije prilagoditi novim zahtjevima.

Milan Petrović avatar