Kupili ste ROBU NA DALJINU i predomislili ste se

Milan Petrović avatar

Ukoliko potrošač kupi proizvod na daljinu, izvan poslovnih prostorija trgovca, zakon mu garantuje pravo na odustajanje od kupovine u roku od dve nedelje. Kupovina na daljinu može se odnositi na različite situacije, uključujući kupovinu preko interneta ili putem telefona, kao i prilikom poseta prodajnih prezentacija van trgovčevih poslovnih prostorija.

Pravo na odustajanje od ugovora omogućeno je kako bi se potrošačima pružila zaštita u slučaju da nisu zadovoljni kupljenim proizvodom. Kada potrošač odluči da odustane od kupovine, može to učiniti bez navođenja razloga za odustajanje, ali je dužan da popuni i pošalje obrasca za odustajanje od ugovora trgovcu najkasnije u roku od 14 dana od dana kada je robu primio.

Dalje, potrošač je obavezan da vrati robu trgovcu u neoštećenom stanju i u originalnoj ambalaži u roku od 14 dana nakon slanja obrasca za odustanak. Preporučuje se da se obrazac i roba pošalju kao dve odvojene pošiljke kako bi se izbegle eventualne komplikacije prilikom vraćanja proizvoda.

Dejan Gavrilović iz Udruženja „Efektiva“ ističe da odustajanje od kupovine nije isto što i reklamacija, i da se odnosi na potrebu potrošača da se predomisli zbog kupljene robe koja mu ne odgovara iz nekog razloga. U slučaju reklamacije, potrošač bi se žalio na kvalitet ili nedostatke proizvoda, dok odustajanje od kupovine može biti posledica pokajanja zbog npr. loše veličine cipela ili neodgovarajuće boje majice.

Važno je naglasiti da potrošač nije obavezan da navede razlog za odustajanje prilikom povratka proizvoda, već je dovoljno samo poslati obrazac za odustanak. Zakon o zaštiti potrošača pruža potrošačima jasna pravila i procedure u vezi sa odustajanjem od kupovine na daljinu kako bi se osiguralo da imaju pravo na bezbednu i sigurnu kupovinu.

Milan Petrović avatar