Kurs dinara prema evru za 12. februar 2025. godine

Milan Petrović avatar

Zvanični srednji kurs dinara za evro sutra će iznositi 117,1003 dinara, što predstavlja neznatnu promenu u odnosu na utorak, prema saopštenju Narodne banke Srbije (NBS). Ova stabilnost u kursu dinara je značajna, s obzirom na to da se u poslednjih mesec dana nije dogodila veća oscilacija. U poređenju sa istim danom pre mesec dana, dinar je ostao nepromenjen, dok je na godišnjem nivou jači za 0,1 odsto. Međutim, od početka godine, dinar je oslabio za 0,1 odsto.

Pored evra, NBS je objavila i indikativni kurs dinara prema dolaru, koji je u utorak iznosio 113,2936 dinara za dolar, što je povećanje od 0,3 odsto. U odnosu na pre mesec dana, kurs dinara prema dolaru je viši za 0,5 odsto, dok je na godišnjem nivou slabiji za 4,2 odsto. Od početka godine, dinar je prema dolaru oslabio za 0,8 odsto. Ove promene u kursu su odraz globalnih ekonomskih kretanja, kao i domaćih makroekonomskih faktora.

Analitičari ističu da stabilnost dinara prema evru može biti rezultat politike NBS, koja se fokusira na očuvanje stabilnosti domaće valute. U svetlu nedavnih ekonomskih izazova, uključujući inflaciju i promene na tržištu rada, ovakva stabilnost može biti ključna za privredni rast i poverenje investitora. Stabilan kurs dinara može doprineti i boljoj predvidljivosti u poslovanju, što je posebno važno za kompanije koje se oslanjaju na uvoz i izvoz.

S obzirom na trenutne globalne ekonomske prilike, kao što su rast cena energenata i poremećaji u lancu snabdevanja, Srbija se suočava s izazovima koji mogu uticati na njen ekonomski rast. U tom kontekstu, održavanje stabilnosti dinara predstavlja važan cilj za domaće ekonomske vlasti. Dinar se pokazuje kao otporniji u poređenju sa nekim drugim valutama u regionu, što može biti pozitivna vest za investitore i preduzetnike.

U narednim mesecima, očekuje se da će se pratiti trendovi u valutnim kursovima, posebno imajući u vidu globalne ekonomske pritiske i moguće promene u monetarnoj politici glavnih centralnih banaka. U tom svetlu, analitičari preporučuju pažljivo praćenje ekonomskih pokazatelja i kretanja na tržištu kako bi se adekvatno reagovalo na eventualne promene.

U zaključku, trenutna stabilnost dinara može se smatrati pozitivnim signalom za ekonomiju Srbije, ali će biti važno pratiti kako se situacija razvija u svetlu globalnih ekonomskih kretanja. Ova stabilnost može doprineti jačanju poverenja u domaću ekonomiju i privlačenju stranih investicija.

Milan Petrović avatar