Kurs dinara za 7. april 2025. godine

Milan Petrović avatar

Zvanični srednji kurs dinara za evro, koji će važiti od ponedeljka, iznosi 117,1468 dinara. Ova vrednost predstavlja neznatnu promenu u odnosu na kurs od prošlog petka, kako je danas saopštila Narodna banka Srbije (NBS). U poređenju sa pre mesec dana, dinar je prema evru ostao nepromenjen, dok se na godišnjem nivou takođe nije dogodila značajnija promena. Od početka godine, dinar je oslabio za 0,1 odsto.

Kada je reč o američkom dolaru, indikativni kurs dinara u petak iznosio je 106,6231 dinara, što je pad od 0,9 odsto u odnosu na prethodni period. Ipak, u poređenju sa pre mesec dana, dinar je ojačao prema dolaru za 1,6 odsto, a na godišnjem nivou je porast iznosio 1,4 odsto. Od početka godine, dinar je prema dolaru jači za 5,5 odsto.

Ove promene u kursu dinara mogu uticati na ekonomsku stabilnost i inflaciju u Srbiji, posebno s obzirom na to da je evro često referentna valuta za trgovinu i investicije u zemlji. Stabilnost dinara je ključna za privredu, jer se mnogi sektori oslanjaju na uvozne sirovine i proizvode koji se obračunavaju u evrima ili dolarima.

Analitičari smatraju da je trenutna stabilnost dinara rezultat mera koje preduzima NBS, kao što su intervencije na deviznom tržištu i kontrola inflacije. Takođe, povoljni globalni ekonomski uslovi i rast domaće proizvodnje doprinose jačanju dinara prema stranim valutama.

Osim toga, ekonomisti ukazuju na to da bi bilo važno pratiti kretanja inflacije i kamatnih stopa, jer bi povećanje kamata moglo dodatno ojačati dinar, dok bi smanjenje moglo izazvati slabost valute. U ovom trenutku, inflacija u Srbiji se održava na stabilnom nivou, što pruža dodatnu podršku dinaru.

Pored toga, očekuje se da će se u narednom periodu nastaviti trendovi koji se tiču stranih investicija, što bi moglo dodatno uticati na stabilnost dinara. Investitori su sve više zainteresovani za srpsko tržište, a to može doprineti jačanju domaće valute.

U zaključku, trenutna situacija na deviznom tržištu ukazuje na stabilnost dinara prema evru i dolaru, što je pozitivna vest za srpsku ekonomiju. Međutim, potrebno je pratiti kretanja u globalnoj ekonomiji i unutrašnjim faktorima koji mogu uticati na budući razvoj situacije. Očekuje se da će Narodna banka Srbije nastaviti sa svojim politikama kako bi očuvala stabilnost domaće valute i osigurala ekonomsku sigurnost za građane.

Milan Petrović avatar