Internet može biti opasno mjesto, puno dezinformacija koje vrebaju na svakom koraku. Sve to postaje još opasnije s zloupotrebom fotošopa i drugih alata za uređivanje fotografija. Tajvanska manekenka Heidi Yeh najbolje je osjetila posljedice ovakvih opasnosti interneta.
Već 2012. godine, cijeli svijet je brujao o jednom neobičnom slučaju – kineski muškarac je tužio svoju suprugu jer su im djeca bila „previše ružna“. Čim se vest proširila, internet je eksplodirao, svi portali su je prenijeli, a o njoj su izvještavali čak i na televiziji. I dalje je popularna i više od 10 godina od nastanka, povremeno postaje viralna.
Jin Feng je prvobitno optužio suprugu za neverstvo, jer mu je bilo nezamislivo da je otac tako „ružne djece“. Nakon DNK testa koji je pokazao da su djeca zaista njegova, supruga je priznala da je imala niz plastičnih operacija prije nego što ga je upoznala, ukupno vrijednih 100.000 dolara. Muškarac je zatražio razvod i pokrenuo tužbu protiv bivše supruge, uz zahtjev za odštetu od 120.000 dolara zbog prevare.
Ova priča je pratila i fotografije navodne porodice – otac, majka i troje djece. Međutim, otkriveno je da su svi oni plaćeni modeli, a ne prava porodica, a djeci su čak i lica izmijenjena kako bi izgledala „ružnije“.
Fotografija je zapravo bila reklamni oglas za južnokorejsku kompaniju za plastičnu hirurgiju, s naglaskom na operacije korekcije kapaka. U azijskim zemljama, ovakve estetske zahvate često obavljaju imućni ljudi i modeli kako bi postigli zapadnjački izgled.
Heidi Yeh, tada manekenka koja je pretežno prihvaćala dobro plaćene poslove za velike kompanije, prihvatila je mali posao koji joj se činio nevažan. Međutim, ovo je potpuno promijenilo njen život jer su fotografije postale viralne širom svijeta, a mnogi su povjerovali u izmišljenu priču o njenom privatnom životu.
Heidi je morala javno da demantuje priču i suoči se s posljedicama koje su fotografije imale na njen život i karijeru. Nakon ovog incidenta, teško je dobila uloge u reklamama i suočavala se s teškim periodom, pokušavajući dokazati da nikada nije imala plastične operacije.
Ona je tužila reklamnu agenciju i kliniku koja je koristila fotografije u svojoj kampanji, ali ishod ovog procesa nije poznat. Prestala je s modelingom i sada živi i radi u svom rodnom gradu, udana je i ima sina.
Ova priča je jasan primjer kako internet može biti mjesto gdje se dezinformacije šire brzo i mogu imati ozbiljne posljedice po živote ljudi. Umjesto da budemo uvučeni u zamke lažnih vijesti i manipulacija, važno je provjeriti izvore informacija i razmišljati kritički prije nego što povjerujemo u sve što vidimo na internetu. Opasnosti su svugdje, ali s pravilnim obrazovanjem i sviješću možemo se zaštititi od njih.