Lažne DeepSeek stranice

Milan Petrović avatar

Nedavno je kineski AI startap DeepSeek izazvao veliku pažnju u tehnološkom svetu, predstavljajući izuzetno moćan model veštačke inteligencije. Ovaj razvoj mnogi stručnjaci vide kao ozbiljnu pretnju američkoj dominaciji u oblasti veštačke inteligencije. Dok se ova tehnologija brzo razvija, pojavili su se i lažni sajtovi koji koriste ime DeepSeek kako bi prevarili korisnike.

Istraživač sigurnosti Dominik Alvijeri otkrio je više od 50 aktivnih malicioznih sajtova i hiljade domena koji su verovatno pripremljeni za buduće prevare. Ovi lažni sajtovi često izgledaju veoma autentično, privlačeći korisnike da unesu svoje podatke, dok zapravo rade na krađi tih podataka.

Neki od ovih lažnih sajtova, poput deepseek-login[.]com, imitiraju zvanične prijavne stranice i navode korisnike da unesu svoje lične podatke, koji potom dospevaju u ruke prevaranata. Takođe, postoje sajtovi koji koriste taktiku „pražnjenja“ kripto novčanika, uveravajući posetioce da povežu svoje digitalne novčanike sa lažnim platformama, što rezultira krađom njihovih sredstava. Na taj način, korisnici mogu biti prevareni da misle kako koriste zvaničnu aplikaciju ili sajt, a zapravo postaju žrtve sofisticirane prevare.

Pored toga, postoje sajtovi koji nude lažne investicione prilike, navodno prodajući akcije DeepSeek-a i prikupljajući lične podatke korisnika, uključujući e-mail adrese i imena. Napadači takođe koriste lažne DeepSeek aplikacije koje sadrže malver, omogućavajući dalju eksploataciju korisničkog sistema.

U svetlu ovih prevara, stručnjaci savetuju korisnicima da budu izuzetno oprezni prilikom unosa poverljivih podataka na internetu. Postoji nekoliko ključeva kako se zaštititi od ovakvih prevara. Prvo, korisnici bi trebali da proveravaju autentičnost sajta. Uvek je važno proveriti zvaničnu adresu sajta i osigurati se da se povezuje sa verifikovanim izvorom. Lažni sajtovi često imaju samo male promene u originalnom imenu, pa je pažljiva provera URL-a ključna.

Drugo, korisnici treba da izbegavaju unos poverljivih podataka na nepoznate stranice. Nikada ne bi trebali unositi svoje lične podatke ili podatke o kripto novčaniku na sajtovima koji nisu provereni ili koji izgledaju sumnjivo. Treće, preporučuje se korišćenje zvaničnih aplikacija i izvora. Preuzimanje aplikacija samo sa pouzdanih izvora, kao što su Google Play ili Apple App Store, može značajno smanjiti rizik od prevara.

Četvrto, korisnici treba da budu svesni sigurnosnih upozorenja. Praćenje bezbednosnih preporuka i redovno ažuriranje informacija može pomoći da se izbegnu opasnosti.

U svetlu brzog razvoja veštačke inteligencije i sve većeg broja prevara, važno je da korisnici budu informisani i oprezni. Tehnologija može doneti mnoge koristi, ali sa njom dolaze i rizici. Kroz edukaciju i svest o potencijalnim prevarama, korisnici mogu zaštititi sebe i svoje podatke.

U zaključku, dok DeepSeek i slični AI startapi nastavljaju da se razvijaju i izazivaju pažnju, korisnici treba da budu oprezni i da preduzmu potrebne mere opreza kako bi se zaštitili od potencijalnih prevara. U svetu gde su informacije lako dostupne, nije teško postati žrtva prevare, ali s pravim znanjem i pripremom, moguće je smanjiti rizik i zaštititi se od nepoželjnih situacija.

Milan Petrović avatar