U Srbiji, bolovanje predstavlja veliki izazov kako za zaposlene, tako i za poslodavce. Iako Zakon o radu propisuje isplatu 65% plate tokom bolovanja, mnogi se suočavaju sa različitim pritiscima i zloupotrebama. Olga Vučković Kićanović iz Centra za radno pravo naglašava da je teško preživeti sa smanjenom platom, posebno kada se već prima minimalna zarada.
Strah od gubitka posla i finansijski pritisci teraju mnoge zaposlene da dolaze na posao čak i kada su bolesni, iz straha od manjih primanja ili otkaza. Zoran Ristić iz sindikata UG Nezavisnost ističe da je veliki broj zaposlenih pod stresom, strahujući od posledica poput smanjenja plate ili otkaza.
Postoje tvrdnje da zaposleni u Srbiji zloupotrebljavaju bolovanja, otvarajući ih i kada nije potrebno, ali također mnogi dolaze na posao bolesni, izložavajući riziku zaraze i ostale kolege. Ristić naglašava da je zloupotreba prisutna i kod poslodavaca, koji koriste pritiske i nezakonite metode kako bi sprečili zaposlene da koriste bolovanje, kao što je angažovanje privatnih detektiva.
Neki poslodavci se ističu po pozitivnim praksama, kao što su banke koje isplaćuju više od propisanog 65% plate tokom bolovanja kako bi motivisale zaposlene. Međutim, postoje i firme koje koriste negativne taktike kako bi sprečile zaposlene da uzmu bolovanje. Ristić ističe da je važno istražiti razloge zbog kojih zaposleni otvaraju lažna bolovanja i da se razume motivacija iza takvih postupaka.
Iako postoje zloupotrebe bolovanja, Ristić smatra da one same po sebi ne smeju biti osnova za otkaz. Kontrola sumnjivih bolovanja je moguća, ali je važno razumeti motive zaposlenih koji pribegavaju tim postupcima. Olga Vučković Kićanović ističe primer milijardera Ričarda Brensona, koji je svojim zaposlenima omogućio da uzimaju bolovanja kada im je potrebno, što je doprinelo izuzetnoj lojalnosti zaposlenih. Ona naglašava da poslodavci često potcenjuju vrednost lojalnosti zaposlenih.
U konačnici, važno je uspostaviti balans između interesa zaposlenih i poslodavaca kada je u pitanju bolovanje. Potrebno je osigurati poštovanje zakona i prava zaposlenih, ali istovremeno razumeti njihove motivacije i potrebe. Samo kroz otvoren dijalog i pravilnu implementaciju propisa može se postići održiva i pravedna praksa u vezi sa bolovanjem u Srbiji.