Društvo multipla skleroze Srbije obilježilo je 50 godina od osnivanja na svečanosti u Beogradu pod sloganom „18.262 – Svaki dan se računa“. Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić istaknula je značaj unaprjeđenja liječenja inovativnim lijekovima, sada dostupnim i većem broju pacijenata. U 2020. godini, sedam inovativnih lijekova stavljeno je na listu, a 2022. godine dodan je još jedan. U 2023. godini, na listu su dodana dva alternativna lijeka za multiplu sklerozu.
Broj pacijenata koji se liječe inovativnim terapijama znatno je porastao posljednjih godina, sada ih je 5.100 što predstavlja značajan napredak. Terapija je decentralizirana od 2022. godine, omogućavajući pacijentima u 22 bolnice u Srbiji pristup najnovijim terapijama. Vredno je spomenuti da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić osigurao 10 dodatnih najsavremenijih magnetskih rezonanci, čime se doprinosi kvaliteti liječenja.
Statistike pokazuju da se sada u Srbiji liječi 60% oboljelih od multiple skleroze, što je značajan porast u odnosu na prijašnje godine. Neurolog Kliničkog centra Srbije, dr. Jelena Drulović, ističe velike promjene u dijagnostici i liječenju multiple skleroze, te napredak u prepoznavanju i uspješnosti terapije. Predsjednica Društva multiple skleroze Srbije, Jasmina Brajković, naglašava napredak u poznavanju i prepoznavanju bolesti te vidljivosti oboljelih u društvu.
Multipla skleroza je kronična neurološka autoimuna bolest koja se najčešće javlja između 20. i 40. godine života, s nepredvidivim tijekom. Žene su sklonije obolijevanju od muškaraca. Društvo multiple skleroze Srbije, osnovano 1974. godine, jedno je od najstarijih i najbrojnijih udruženja pacijenata u zemlji, zastupajući više od 9.000 osoba oboljelih od multiple skleroze.