Lekari nisu znali šta će od pacijenata, a za sve je kriva jedna pojava

Milan Petrović avatar

Hitna medicinska služba u Beogradu imala je pune ruke posla tokom noći zbog promene vremena i pomeranja sata na letnje računanje vremena. Lekari su intervenisali u različitim slučajevima, a posebno su se isticale situacije sa pacijentima koji su imali srčane probleme. Doktorka Danijela Jeftić iz Hitne pomoći izjavila je da su tokom protekla 24 sata imali 140 hitnih poziva, od kojih su 44 bile intervencije na javnim mestima.

Prema izveštajima, među hitnim slučajevima nalazili su se infarkti i ozbiljne telesne povrede, uključujući i povredu od uboda nožem u Batajnici. Takođe, beležene su i saobraćajne nesreće sa povredama, a više osoba je zbrinuto i prevezeno u urgentne službe. U dodatku tome, lekari su odgovorili na 1360 telefonskih poziva tokom noći, pružajući savete i pomoć pacijentima koji su se javljali sa simptomima.

U svetlu promena u vremenskim uslovima, doktorka Jeftić naglašava važnost praćenja zdravstvenog stanja, posebno za hronične pacijente. Promena sata može uticati na stabilizaciju krvnog pritiska, a noć je bila obeležena velikim brojem poziva vezanih za hipertenziju, bolove u grudima i aritmije. Lekari su savetovali pacijentima da redovno mere pritisak i uzimaju terapiju, kao i da iskoriste vreme za šetnju, što može doprineti njihovom opštem zdravlju.

Jeftić ističe da je ključno raditi na jačanju organizma tokom ovog perioda. Preporučila je pacijentima da se više kreću napolju i da se kod kuće tuširaju toplom i hladnom vodom, uz konzumaciju prirodnih napitaka i izbegavanje prerađene hrane i gaziranih pića. Ona naglašava da su tri ključna saveta dobra hidratacija, cirkulacija kroz šetnje i tuširanje, kao i dobar unos kiseonika kroz disanje.

Osim toga, važno je smanjiti stomačnu gojaznost i približiti telesnu težinu normalnim vrednostima, kako bi se smanjilo opterećenje na organizam. Preporučuje se da ljudi obrate pažnju na svoje zdravlje i da preduzmu korake ka poboljšanju fizičke kondicije, što može imati dugoročne pozitivne efekte.

S obzirom na to da je ova noć izazvala dodatni stres kod pacijenata, hitna pomoć je bila na visokom zadatku kako bi pružila potrebnu pomoć i savete. Lekari su se trudili da odgovore na sve pozive i pruže adekvatnu asistenciju, a posebno su se fokusirali na pacijente sa srčanim tegobama.

Promena vremena i pomeranje sata često mogu dovesti do različitih zdravstvenih problema, posebno kod osoba sa hroničnim oboljenjima. Lekari savetuju da se tokom ovakvih perioda posebno obrati pažnja na simptome i da se redovno prati zdravstveno stanje. Uzimanje lekova prema uputstvu i praćenje stanja može značajno smanjiti rizik od ozbiljnijih zdravstvenih problema.

U zaključku, hitna medicinska služba u Beogradu pokazuje visoki nivo spremnosti i posvećenosti u pružanju pomoći građanima, a važno je da i sami građani preuzmu odgovornost za svoje zdravlje, posebno u vreme promena koje mogu uticati na njihovo opšte stanje. Preporuke lekara se ne bi trebale ignorisati, jer pravovremena reakcija može biti ključna za očuvanje zdravlja.

Milan Petrović avatar