Lider Hamasa Jahja Sinvar poručio da oni ne pristaju na predaju oružja radi prekida vatre

Milan Petrović avatar

Palestinska grupa Hamas, koja vlada Gazom, odbila je predaju oružja ili pristajanje na sporazum o prekidu vatre, prema informacijama koje je preneo Wall Street Journal. To znači da Hamas ne namerava da se odrekne svojih oružanih sposobnosti i da se neće saglasiti sa zahtevom za prekid vatre. Egipat, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država i Katara, posreduje u pregovorima između Izraela i Hamasa, pokušavajući da postigne primirje.

Posrednici su dobili „pozitivne znakove“ o najnovijem sporazumu i očekuju odgovor u narednim danima, kako je preneo egipatski izvor na državnoj televiziji Al Kahira news. Prošle nedelje, američki predsednik Joe Biden predložio je primirje između Izraela i Hamasa.

Hamas je organizacija koja se bori protiv izraelske okupacije i koja kontroliše pojas Gaze od 2007. godine. Njihov glavni lider, Jahja Sinvar, izjavio je da Hamas neće predati oružje i da neće pristati na bilo kakav sporazum koji ne uvažava njihove zahteve. Oružana grupacija Hamas koristi različite metode borbe protiv Izraela, uključujući raketne napade na izraelske gradove.

Egipat, Sjedinjene Američke Države i Katar su uključeni u pregovore između Izraela i Hamasa, pokušavajući da postignu sporazum o prekidu vatre i okončaju sukobe koji su eskalirali u poslednjih nekoliko nedelja. Izraelska vojska izvela je snažne napade na Gazu kao odgovor na raketne napade koje su izveli pripadnici Hamas-a.

Međunarodna zajednica poziva na prekid vatre i traži mirno rešenje sukoba između Izraela i Palestine. SAD su podržale napore Egipta i Katara u posredovanju između dve strane i pozivaju na prestanak nasilja. Dugotrajni sukobi između Izraela i Palestine ostaju ključni faktor nestabilnosti na Bliskom istoku i pitanje koje zahteva sveobuhvatno rešenje.

Sukobi u Gazi izazivaju humanitarnu krizu i veliki broj civilnih žrtava. Civili, uključujući decu, su ranjeni i ubijeni u višednevnim borbama između Izraela i Hamasa. Međunarodne organizacije za ljudska prava i humanitarne organizacije upozoravaju na posledice ovih sukoba i pozivaju na zaštitu civila.

Izraelsko-palestinski sukobi imaju duboko političke, istorijske i verske korene i zahtevaju sveobuhvatno rešenje koje bi omogućilo mir i stabilnost na Bliskom istoku. Međunarodna zajednica igra važnu ulogu u posredovanju i rešavanju ovih sukoba i poziva na dijalog i pregovore.

Sukobi između Izraela i Hamasa traju već decenijama i predstavljaju jedan od najvećih izazova za regionalnu i globalnu bezbednost. Međunarodna zajednica mora raditi zajedno kako bi se okončali sukobi i postigao mirno rešenje za neprestane napetosti na Bliskom istoku.

Hamas je organizacija koja ima snažnu podršku među palestinskim narodom i koja se bori za prava Palestinaca na samoopredeljenje i protiv izraelske okupacije. Njihove metode borbe, uključujući raketne napade na Izrael, izazivaju žestoke reakcije izraelske vojske i međunarodne zajednice.

Egipat, SAD i Katar igraju ključnu ulogu u posredovanju između Izraela i Hamasa i pokušavaju da postignu primirje i okončaju sukobe koji su eskalirali u poslednjim nedeljama. Međunarodna zajednica poziva na prekid nasilja i na dijalog između dve strane, tražeći mirno rešenje za dugotrajne sukobe na Bliskom istoku.

Humanitarna kriza u Gazi zahteva hitnu akciju i podršku međunarodne zajednice. Civili, uključujući decu, su najviše pogođeni sukobima između Izraela i Hamasa i potrebna im je zaštita i pomoć kako bi preživeli ovu tešku situaciju. Međunarodne organizacije za ljudska prava i humanitarne organizacije pružaju pomoć i podršku u Gazi, ali je potrebna veća angažovanost međunarodne zajednice kako bi se okončali sukobi i obezbedio mir i stabilnost na Bliskom istoku.

Milan Petrović avatar