Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izrazila je danas uverenje da bi litijum mogao da bude ključni faktor za razvoj Srbije, otvaranje novih radnih mesta i unapređenje ekonomije. Ona je istakla da litijum predstavlja naftu 21. veka i da bi ulaganje u tu oblast moglo da donese oko 11-12 milijardi evra u narednih šest godina, što bi rezultiralo zaposlenjem 20.000 ljudi.
Brnabić je istakla da postoji kompanija Eleven S u Srbiji koja zapošljava ljude iz 21 države i koja je uspela da razvije novu generaciju LFP baterija bez nikla. Ove baterije su veoma ekološki prihvatljive i već su testirane od strane velikih svetskih automobilskih kompanija poput Folksvagena, Rena i Stelantisa. Trenutno se sprovodi testiranje u kompaniji Daimler.
Dodala je da ukoliko Srbija iskoristi potencijal litijuma na pravi način, prosečne plate i penzije u zemlji bi mogle biti znatno iznad evropskog proseka u budućnosti.
Litijum je ključan mineral koji se koristi u proizvodnji baterija za električne automobile, mobilne telefone, laptopove i druge elektroničke uređaje. Sa rastućom potražnjom za električnim vozilima širom sveta, potreba za litijumom je u velikom porastu. Srbija ima značajne rezerve ovog minerala, što predstavlja veliku priliku za razvoj industrije i privrede.
Ulaganje u litijum će omogućiti modernizaciju proizvodnje, razvoj novih tehnologija i otvaranje novih radnih mesta. Osim toga, to će doprineti smanjenju zavisnosti od uvoza energije i unapređenju ekoloških standarda.
Ana Brnabić istakla je važnost ulaganja u obnovljive izvore energije kao što je litijum kako bi se postigla energetska nezavisnost i unapredila ekonomija zemlje. Srbija ima potencijal da postane lider u proizvodnji litijuma i da se pozicionira kao važan igrač na globalnom tržištu.
Uz podršku vlade i privrednih subjekata, Srbija može iskoristiti svoje resurse i postati konkurentna na međunarodnom tržištu. Investicije u litijum će stvoriti nova radna mesta, povećati izvoz i doprineti ekonomskom rastu zemlje.
Uvođenje novih tehnologija i proizvodnja ekološki prihvatljivih proizvoda će doprineti zaštiti životne sredine i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte. Rezultat toga će biti čišći vazduh, manje zagađenje i bolji kvalitet života za građane Srbije.
Litijum ima ogroman potencijal za razvoj i unapređenje industrije u Srbiji. Ulaganje u ovaj mineral će omogućiti zemlji da postane lider u proizvodnji baterija i električnih vozila, što će doprineti ekonomskom razvoju i stvaranju novih radnih mesta.
Srbija ima resurse i potencijal da postane lider u oblasti litijuma i da se pozicionira kao važan igrač na svetskom tržištu. Ulaganje u ovaj mineral će omogućiti zemlji da diversifikuje svoju privredu, smanji zavisnost od uvoza energije i unapredi ekološke standarde.
Ana Brnabić istakla je važnost strateškog planiranja i efikasne implementacije politika kako bi se iskoristio potencijal litijuma i ostvarili očekivani rezultati. Sa podrškom vlade, privrednih subjekata i stručnjaka, Srbija može postići visoke standarde u proizvodnji litijuma i postati lider u ovoj oblasti.
Ukratko, litijum predstavlja veliku šansu za Srbiju u pogledu razvoja industrije, otvaranja novih radnih mesta, unapređenja ekonomije i zaštite životne sredine. Ulaganje u ovaj mineral će omogućiti zemlji da postigne energetsku nezavisnost, postane lider u proizvodnji baterija i električnih vozila, i pozicionira se kao važan igrač na svetskom tržištu.