Mađarska je nedavno blokirala odobrenje Evropske unije da se koriste sredstva dobijena od zamrznute ruske imovine za kupovinu oružja za Ukrajinu, prema izjavi pet ambasadora zemalja članica EU za Fajnenšal tajms. Ambasador Mađarske se usprotivio dogovoru da se koristi deo sredstava vrednih 190 miliona evra za kupovinu oružja za Ukrajinu. Oni će blokirati sve povezano sa vojnom pomoći Ukrajini do junskih izbora za Evropski parlament.
Ambasadori su se sastali kako bi raspravljali o korištenju sredstava dobijenih od zamrznute ruske imovine za podršku Ukrajini. Mađarska je navodno pristala da ne stavi veto, već da odloži implementaciju predloga EU uskraćivanjem podrške. Europske diplomate se nadaju da će pronaći rešenje za ovaj problem pre jula, kada je zakazana isplata novca Ukrajini.
Od početka rata u Ukrajini, zemlje članice EU i zemlje G7 su zamrznule oko polovinu ruskih deviznih rezervi, od kojih se oko 200 milijardi evra nalazi u EU, uglavnom na računima belgijske kompanije Euroklir. Moskva je prethodno upozorila da će odgovoriti na bilo kakvu odluku EU koja bi poslala sredstva zamrznuta u Rusiji Ukrajini.
Spor između Mađarske i ostalih zemalja članica EU nastavlja se dok kriza između Ukrajine i Rusije traje. Mađarska je nepopularna zahtevima EU u vezi sa Ukrajinom, što samo produbljuje podelu između zemalja članica EU.
Mađarska, koja je ranije podržala Rusiju i odlučno se protivila sankcijama protiv nje, sada blokira podršku EU za vojnu pomoć Ukrajini. Ovo odlaganje može naštetiti Ukrajini koja se bori protiv ruskih agresija. Međutim, Mađarska želi osigurati da njena pozicija ne bude ugrožena pre izbora za Evropski parlament u junu.
Zamrznuta ruska imovina u EU je značajan izvor sredstava, ali njenom korištenju za podršku Ukrajini se suprotstavljaju neke zemlje članice. Nadamo se da će evropske diplomate uspeti da pronađu rešenje za ovaj spor pre nego što isplata novca bude zakazana za jul.
U međuvremenu, kriza između Ukrajine i Rusije traje, a NATO preti Rusiji aktiviranjem člana o kolektivnoj odbrani. Mađarski lider se takođe suprotstavlja fašizaciji i militarizaciji Evrope, ističući svoje mišljenje u vezi s trenutnom situacijom.
Uz ove političke previranja, avioni su počeli neprestano padati, što dodatno doprinosi tenzijama u regionu. Hitne službe su stalno angažovane na mestima nesreća, a situacija u vazdušnom prostoru postaje sve više zabrinjavajuća.
Uz sve ove događaje, evropski lideri se suočavaju sa sve većim izazovima u međunarodnoj politici. Svađe između zemalja članica EU i sporenja sa Rusijom i NATO-om samo doprinose nestabilnosti u regionu.
Diplomatski napori su neophodni kako bi se pronašlo rešenje za ovaj spor između Mađarske i ostalih zemalja članica EU. Sve ovo se dešava u veoma delikatnom trenutku za Evropu, sa rastućim tenzijama i izazovima na svim frontovima.
Nadamo se da će lideri uspeti da pronađu kompromisno rešenje kako bi se izbegla dalja eskalacija sukoba i kako bi se pružila podrška Ukrajini u trenucima krize. Evropska unija se suočava sa nizom izazova, ali zajedničkim naporima možemo prevazići ove teškoće i raditi ka miru i stabilnosti u regionu.