Mađarska dobija najveće baterijsko postrojenje

Milan Petrović avatar

Mađarska kompanija MOL započela je ambiciozan projekat izgradnje sistema za skladištenje električne energije kapaciteta od 40 megavat-sati (MWh) u gradu Tisajvaroš. Ova informacija je zvanično objavljena od strane kompanije, koja planira da ovo baterijsko postrojenje postane najveće te vrste u Mađarskoj.

Skladište će biti smešteno pored postojeće petrohemijske fabrike MOL-a, što će omogućiti efikasnije korišćenje električne energije u okviru nacionalne elektroenergetske mreže. Ova inicijativa dolazi u trenutku kada se sve više naglašava značaj obnovljivih izvora energije i potrebnost za njihovim skladnim integrisanjem u postojeće energetske sisteme.

Ukupna vrednost izgradnje ovog postrojenja iznosi više od 16 miliona evra, a projekat će voditi mađarsko Ministarstvo javne uprave i regionalnog razvoja. Evropska unija će podržati ovu investiciju sa bespovratnim sredstvima u iznosu od oko 6,7 miliona evra, što pokazuje opredeljenje EU za jačanje održivih izvora energije u regionu.

Predviđen rok za završetak izgradnje je 31. mart 2026. godine. MOL takođe planira da do 2030. godine poveća svoj kapacitet za skladištenje energije na nekoliko stotina megavat-sati. Ova strategija je deo šireg plana kompanije da se preusmeri ka održivijim izvorima energije i smanji svoj ekološki otisak.

Razvoj kapaciteta za skladištenje energije baterija smatra se ključnim delom strategije MOL grupe. „Obnovljivi izvori energije igraju sve važniju ulogu u našem poslovanju i razvoj kapaciteta za skladištenje energije je neophodan za efikasno korišćenje tih izvora“, ističe se u saopštenju kompanije.

Ovaj projekat ne samo da će doprineti energetskoj stabilnosti Mađarske, već može poslužiti kao model za slične inicijative u drugim zemljama Centralne i Istočne Evrope, gde se sve više ulaže u obnovljive izvore i tehnologije skladištenja energije.

Kao deo globalne tranzicije ka održivoj energiji, MOL-ova investicija u skladištenje električne energije predstavlja značajan korak ka ostvarenju ciljeva smanjenja emisije ugljen-dioksida i povećanja korišćenja obnovljivih izvora. Ova inicijativa takođe ukazuje na sve veću potrebu za modernizacijom elektroenergetskih mreža kako bi se odgovorilo na izazove koji dolaze sa integracijom obnovljivih izvora.

U svetlu ovih dešavanja, očekuje se da će projekti slične prirode postati sve češći, kako u Mađarskoj, tako i u širem evropskom regionu, kao deo napora za stvaranje održivije energetske budućnosti.

Milan Petrović avatar