Ministarka pravde Maja Popović je osudila napad na ministra kulture Nikolu Selakovića, koji se dogodio u Beogradu. U svom saopštenju, Popović je izrazila zgražanje što je član Vlade Srbije pretučen na sred ulice, naglašavajući da ovakvi incidenti predstavljaju ozbiljan problem za društvo.
Ona je izjavila: „Oštro osuđujem napad na ministra kulture Nikolu Selakovića. Zgranuta sam što je član Vlade Srbije pretučen na sred ulice u centru Beograda.“ Popović se nada da će odgovorni za ovaj napad biti ubrzo otkriveni i procesuirani. Takođe, naglasila je da fizički napad na funkcionera predstavlja posledicu atmosfere linča i nasilja koju neki opozicioni političari sprovode prema onima koji drugačije misle.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, takođe je potvrdio da je došlo do napada na Selakovića, ali nije pružio više informacija o detaljima incidenta. Ova situacija dodatno je uzburkala javnost i otvorila raspravu o bezbednosti javnih funkcionera u Srbiji.
Napadi na političke ličnosti nisu novina u Srbiji, ali se čini da su u poslednje vreme učestali. Ovakvi incidenti često izazivaju zabrinutost među građanima, koji se pitaju kakva je budućnost političkog dijaloga i kako će se vlast ponašati prema ovim situacijama.
U svetlu ovog incidenta, važno je napomenuti da su politički napadi i verbalne uvrede postali uobičajeni u javnom diskursu. Mnogi analitičari smatraju da ovakva atmosfera doprinosi fizičkom nasilju i napadima na političke protivnike. U tom smislu, Popović je naglasila potrebu za smanjenjem tenzija u političkom životu zemlje.
Ministarstvo pravde je već najavilo da će preduzeti sve potrebne mere kako bi se osigurala bezbednost političkih ličnosti, ali i građana uopšte. Takođe, očekuje se da će policija pokrenuti istragu o ovom napadu i da će javnost biti obaveštena o rezultatima.
U međuvremenu, reakcije na napad na Selakovića variraju. Dok jedni izražavaju solidarnost i podršku, drugi koriste ovu priliku da kritikuju vladajuću stranku i njen pristup opoziciji. Ova situacija ponovo je otvorila pitanja o slobodi govora i načinu na koji se vodi politička borba u Srbiji.
S obzirom na sve veće napetosti u društvu, stručnjaci upozoravaju da je neophodno uspostaviti dijalog između vlasti i opozicije kako bi se smanjile tenzije i izbeglo dalje nasilje. U tom pravcu, neki predlažu organizovanje javnih debata i foruma na kojima bi se razmatrala pitanja od važnosti za celu zajednicu.
U završnici, napad na Selakovića predstavlja simptom šireg problema u društvu. Nasilje nad političarima može imati ozbiljne posledice po demokratiju i stabilnost zemlje. Kako bi se izbegla eskalacija sukoba, potrebno je raditi na jačanju političke kulture i promociji tolerancije među različitim političkim akterima.
Ovaj incident je podsetnik da je politički život u Srbiji često obeležen napetostima i sukobima, te da je od ključne važnosti raditi na izgradnji društva u kojem će se svi građani osećati sigurnima, bez obzira na svoje političke stavove. Samo kroz zajednički rad i poštovanje različitosti može se izgraditi stabilno i prosperitetno društvo.