Makron i prva dama Francuske položili venac na Memorijal holokausta u Berlinu

Milan Petrović avatar

Francuski predsednik Emanuel Makron i prva dama Francuske Brižit Makron posetili su Memorijal holokausta u Berlinu, zajedno sa nemačkim predsednikom Frank-Valterom Štajnmajerom i prvom damom Nemačke Elke Budenbender. Nakon posete muzeju, došlo je do kontroverze kada su dve prve dame bile fotografisane kako se smeju dok hodaju između nadgrobnih ploča.

U knjizi utisaka, Makronovi su pohvalili „univerzalni humanizam“ kao osnovu „neuništivog prijateljstva“ koje povezuje Francusku i Nemačku. Ova poseta ima veliki simbolički značaj u pogledu pomirenja i sećanja na stradanja tokom holokausta.

Memorijal holokausta u Berlinu, takođe poznat kao Spomenik žrtvama nacionalsocijalizma, osnovan je 2005. godine. Ovaj spomenik obuhvata podzemnu izložbu koja pruža informacije o istoriji holokausta i stradanju miliona ljudi, uglavnom Jevreja, tokom Drugog svetskog rata.

Holokaust, poznat i kao Shoah, predstavlja sistematsko ubijanje šest miliona Jevreja od strane nacističke Nemačke tokom Drugog svetskog rata. Osim Jevreja, takođe su stradali Romi, homoseksualci, osobe sa invaliditetom i politički protivnici nacističkog režima.

Nemačka je suočena sa svojom mračnom prošlošću i trudi se da se otvoreno seća i prizna zločine počinjene u ime nacizma. Memorijal holokausta u Berlinu simbolizuje ovo sećanje i podseća na neoprostive zločine koji su se desili.

Francuska i Nemačka su danas bliski saveznici i članice Evropske unije. Njihovo prijateljstvo je rezultat dugotrajnih napora za pomirenje i saradnju nakon Drugog svetskog rata. Ova poseta je još jedan korak ka jačanju veza između ove dve zemlje i podseća na važnost dijaloga i zajedničkog sećanja na prošlost.

Pored toga, ove godine se obeležava 75. godišnjica završetka Drugog svetskog rata i oslobađanja koncentracionih logora, što dodatno podseća na važnost sećanja na žrtve holokausta i borbu protiv fašizma i totalitarizma.

Memorijal holokausta u Berlinu je važno mesto sećanja i edukacije o stradanjima tokom nacističke vladavine. Posete ovom spomeniku, kao što su bile poseta francuskog predsednika i prve dame, podstiču na razmišljanje o važnosti poštovanja ljudskih prava i borbi protiv mržnje i diskriminacije.

Na kraju, ovakve posete simbolizuju zajedničku odgovornost svih društava da se sećaju prošlih stradanja i da grade bolju budućnost zasnovanu na toleranciji, razumevanju i miru. Francuska i Nemačka, kao važni akteri evropske integracije, imaju ključnu ulogu u očuvanju ovih vrednosti i promociji demokratije i slobode u regionu i širom sveta.

Milan Petrović avatar