Francuski predsednik Emanuel Makron istakao je važnost napretka Srbije na njenom putu ka Evropskoj uniji tokom nedavnog telefonskog razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Ovaj razgovor, koji se odigrao 30. marta 2025. godine, obuhvatio je nekoliko ključnih tema, uključujući bilateralne odnose između dve zemlje, kao i aktuelnu situaciju u vezi sa evropskim integracijama Srbije.
Makron je na društvenoj mreži X (bivši Twitter) podelio informacije o razgovoru, naglašavajući da je ponovio svoju želju da Srbija nastavi sa napretkom ka EU. „Razgovarali smo o bilateralnim temama i napravili presek nakon njegovih nedavnih kontakata u Briselu. Ponovio sam mu svoju želju da Srbija nastavi da napreduje na svom evropskom putu,“ napisao je Makron.
U svom obraćanju, Makron je koristio i srpski jezik, čime je dodatno pokazao svoju posvećenost unapređenju odnosa sa Srbijom. Ovaj potez je, bez sumnje, bio dobro primljen u Srbiji, s obzirom na trenutnu geopolitičku situaciju i važnost koju Srbija pridaje svojim evropskim ambicijama.
Vučić je, s druge strane, na svom Instagram nalogu „budućnostsrbijeav“ potvrdio da su razgovarali o unapređenju bilateralnih odnosa, kao i o planiranju susreta u aprilu. „Razgovarali smo o svim aspektima bilateralne saradnje između Francuske i Srbije, ali i evropskom putu naše zemlje. Obojica smo naglasili značaj daljeg unapređenja naših odnosa i u skladu sa tim dogovorili susret u aprilu ove godine,“ rekao je Vučić.
Vučić je ocenio razgovor sa Makronom kao veoma dobar, naglašavajući da je prijateljstvo i partnerstvo sa Francuskom od velike koristi za građane Srbije. Ova izjava ukazuje na Vučićevu nameru da ojača odnose sa Francuskom, koja je jedan od ključnih članica EU i važan partner Srbije u njenim evropskim integracijama.
Ova nedavna komunikacija između dva predsednika dolazi u trenutku kada se Srbija suočava sa brojnim izazovima na svom putu ka EU. Iako je Srbija postavila ambiciozne ciljeve u vezi sa svojim pristupanjem EU, proces integracije je često usporavan zbog različitih političkih, ekonomskih i socijalnih faktora.
Francuska, kao jedna od vodećih zemalja EU, igra značajnu ulogu u oblikovanju politike proširenja Unije. Makron je više puta naglašavao potrebu za reformama unutar EU, ali i za podršku zemljama koje teže članstvu. Ovakvi razgovori između Makrona i Vučića mogu se smatrati pozitivnim signalom za Srbiju, koja želi da pokaže svoju posvećenost evropskim vrednostima i standardima.
Planirani susret u aprilu može doneti dodatne mogućnosti za unapređenje odnosa između Srbije i Francuske, ali i za dalju diskusiju o evropskom putu Srbije. Očekuje se da će se na ovom sastanku razmatrati i konkretni koraci koji bi mogli olakšati proces integracije Srbije u EU, kao i jačanje ekonomske i političke saradnje između dve zemlje.
Osim toga, važnost bilateralnih odnosa između Srbije i Francuske može se odraziti na sveobuhvatne strateške interese EU na Balkanu, gde stabilnost i saradnja igraju ključnu ulogu. U tom kontekstu, Makronov i Vučićev razgovor može se smatrati značajnim korakom ka jačanju veza između Srbije i EU, ali i kao podsticaj za dalju integraciju regiona u evropske strukture.
U svetlu ovih događaja, važno je pratiti kako će se razvijati odnosi između Srbije i Francuske, kao i kako će se odvijati proces evropskih integracija Srbije u godinama koje dolaze. Razgovori kao što su ovi predstavljaju ključne trenutke u oblikovanju budućnosti Srbije i njenog mesta u evropskoj porodici naroda.