Manji rast potrađnje nafte nego što je prognozirano

Milan Petrović avatar

Globalni rast potražnje za naftom će se smanjiti u 2024. godini na manje od milion barela dnevno, prema najnovijem izvještaju Međunarodne agencije za energiju. Prognoza za 2024. je korigovana naniže za 20.000 barela dnevno, na 980.000 barela dnevno. Svjetska potražnja za naftom je u drugom kvartalu 2024. godine usporila na 710.000 barela dnevno.

Međunarodna agencija za energiju očekuje da će rast potražnje za naftom u 2025. godini biti 980.000 barela dnevno, što je za 50.000 barela dnevno manje u odnosu na prethodnu prognozu iz juna. Glavni razlog za korigovanu prognozu je pad kineske potražnje za naftom, s obzirom na to da je Kina u 2023. činila 70% globalne potražnje za naftom, ali će taj udeo pasti na 40% u 2024. i 2025. godini. Također, manju potražnju za naftom u narednim godinama će uzrokovati slabiji globalni ekonomski rast i elektrifikacija vozila.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) očekuje rast potražnje za naftom od 2,2 miliona barela dnevno u 2024. godini i dodatni rast od 1,8 miliona barela dnevno u 2025. godini. Međutim, prognoza Međunarodne agencije za energiju značajno se razlikuje od procjene OPEC-a, koji očekuje stabilan rast potražnje.

Smanjenje potražnje za naftom u narednim godinama može imati značajne posljedice na tržište nafte i cijene nafte. Kina je jedan od glavnih potrošača nafte u svijetu i njen pad potražnje može utjecati na globalnu ponudu i tražnju, što može dovesti do promjene u geopolitičkom i ekonomskom smislu. OPEC će pratiti situaciju na tržištu nafte i prilagoditi svoje procjene u skladu s promjenama na tržištu.

Ukupno gledano, smanjenje potražnje za naftom u narednim godinama može imati širok spektar posljedica, od utjecaja na cijene nafte do geopolitičkih promjena u svijetu. Važno je pratiti razvoj situacije na tržištu nafte i prilagoditi se novim uslovima kako bi se osigurala stabilnost i održivost tržišta nafte u budućnosti.

Milan Petrović avatar