Izvršni direktor Tesle, Elon Musk, sinoć je na dugoočekivanom događaju predstavio svoje obećanje – robotakse bez volana ili pedala, otvarajući vrata za dugoročni rast proizvođača električnih vozila. Na pozornici se pojavio u vozilu nazvanom Cybercab i najavio početak proizvodnje 2026. godine, s cijenom manjom od 30.000 dolara. Ova vozila će, prema Maskovim tvrdnjama, koštati 20 centi po milji.
Entuzijazam oko ovog događaja bio je velik na društvenim mrežama, ali investitori i analitičari upozoravaju na izazove koji dolaze s ovom tehnologijom. Mask planira upravljati flotom samovozećih Tesla taksija pod nazivom Cybercabs koje će putnici moći zvati preko aplikacije. Također, vlasnici Tesle će moći zaraditi novac iznajmljivanjem svojih vozila kao robotakse preko iste aplikacije.
Ime događaja, „Mi, robot“, aludira na naučno-fantastičnu priču „Ja, robot“ i istovremeno odražava zalaganje Maska da se Tesla posmatra kao kompanija za AI robotiku, a ne samo kao proizvođač automobila. Nakon propuštenih obećanja prethodnih godina, Mask je ove godine preusmjerio fokus na razvoj vozila, odustavši od planova za izgradnju manjeg i jeftinijeg automobila.
Tesla se suočava s rizikom prvog pada u isporukama ove godine jer podsticaji za kupovinu nisu uspjeli privući dovoljno kupaca. Smanjenje cijena, koje je trebalo da nadoknadi visoke kamatne stope, smanjilo je i profitne marže. Da bi ubijedili investitore da Tesla može zadržati brzi rast, analitičari kažu da Mask treba pokazati prototip i detaljne planove kako bi pretekli rivale poput Alphabet Waymo.
Pored komplikovane tehnologije i stroge regulacije, druge kompanije koje su pokušale ući na tržište robotakse pretrpjele su gubitke od milijardu dolara, te neke morale zatvoriti svoje poslovanje. Ipak, neke kompanije i dalje nastavljaju, uključujući Cruise GM-a, Amazonov Zoox i kineske firme poput WeRide. Za razliku od drugih koji koriste skupi hardver poput lidara, Mask se oslanja samo na kamere i AI za FSD kako bi smanjio troškove.
FSD, koji zahtjeva stalnu pažnju vozača, suočen je s regulatornim i pravnim izazovima, s najmanje dvije fatalne nesreće uključujući ovu tehnologiju. Maskova strategija je privlačna zbog nižih troškova, ali je i podložnija rizicima. Teslini obožavaoci i investitori s nestrpljenjem očekuju dalji razvoj ove tehnologije, dok analitičari upozoravaju na moguće prepreke s kojima se Tesla može suočiti u budućnosti.