MASOVNA OTPUŠTANJA U VELIKOJ BRITANIJI: Nećete verovati koliko je radnika ostalo bez posla u junu zbog korone!

Milan Petrović avatar

Prema podacima objavljenim u junu, broj britanskih kompanija koje planiraju smanjiti broj zaposlenih pet puta je veći u odnosu na isti mesec prethodne godine. Ukupno 1.778 kompanija obavijestilo je Vladu o planovima ukidanja 139.000 radnih mjesta, dok je godinu dana ranije broj takvih kompanija bio 345, sa planom zatvaranja 24.000 radnih mjesta.

Britanske kompanije su obavezne obavijestiti Službu za insolventnost ako planiraju zatvoriti 20 ili više radnih mjesta. Tokom pandemije, Vlada je isplatila skoro 10 miliona radnika poslanih na prinudni odmor, ali ekonomisti predviđaju porast nezaposlenosti nakon završetka ovog programa u oktobru.

U prvoj polovini 2020. godine britanska ekonomija je doživjela pad od preko 20 odsto, i iako postoje neki znakovi oporavka, Banka Engleske predviđa da će privredna aktivnost na kraju ove godine biti devet i po odsto manja nego na početku godine.

Ovo su alarmantni podaci koji ukazuju na ozbiljne ekonomske posljedice pandemije koronavirusa. Mnoge kompanije su morale preduzeti mjere štednje kako bi preživjele ovu krizu, što je rezultiralo smanjenjem broja zaposlenih i planovima za daljnje otpuštanje radnika.

Uprkos naporima Vlade da podrži privredu kroz razne ekonomske pakete pomoći, poput programa za prinudni odmor, ekonomisti i analitičari upozoravaju da će se posljedice pandemije osjetiti dugoročno i da će se nezaposlenost povećati kada se ovi programi završe i kada se stavi tačka na privredne aktivnosti.

Britanska ekonomija se suočava sa velikim izazovima u narednim mjesecima i godinama, te je potrebno ozbiljno razmatrati strategije za oporavak i pokretanje privrede nakon pandemije. Neophodno je usmjeriti resurse ka sektorima koji su najviše pogođeni, kao što su turizam, ugostiteljstvo i trgovina, te pružiti podršku malim i srednjim preduzećima koja su srž britanske privrede.

Vlada mora preduzeti hitne mjere kako bi spriječila daljnji gubitak radnih mjesta i pomogla kompanijama da se oporave. Osim toga, neophodno je ulagati u obrazovanje, istraživanje i inovacije kako bi se stvorili novi poslovi i osiguralo održivo ekonomsko oporavak.

Važno je da se stvori povoljno okruženje za privredu, kako bi kompanije mogle da se oporave i ponovno započnu svoje aktivnosti. Vlada treba da podrži preduzetništvo, olakša pristup finansijskim sredstvima i podstakne investicije kako bi se ubrzao oporavak i stvorili novi radni mjesta.

Uz sve napore koje će biti potrebno uložiti, nije realno očekivati da će se britanska ekonomija brzo oporaviti. Potrebno je vrijeme da se obnovi povjerenje potrošača i ulože nova sredstva u privredu, te je pravilno vođenje i upravljanje ključno za postizanje uspješnog ekonomskog oporavka.

Svako otpuštanje radnika predstavlja veliki problem ne samo za zaposlene već i za ekonomiju u cjelini. Gubitak radnih mjesta dovodi do smanjenja potrošnje, padanja investicija i opadanjem privredne aktivnosti, te se smanjuje i prihod države kroz poreze i doprinose.

Nadamo se da će Vlada donijeti odgovarajuće politike i mjere kako bi se zaustavio daljnji gubitak radnih mjesta i osigurao stabilan ekonomski oporavak nakon pandemije koronavirusa. Potrebno je zajedničko djelovanje svih aktera u privredi i društvu kako bi se prevazišle ove teške ekonomske posledice i krenulo putem oporavka i razvoja.

Milan Petrović avatar