Mesta za 15.000 mališana, elektronsko prijavljivanje do 16. maja, preliminrane liste 9. juna

Milan Petrović avatar

Elektronski upis mališana u predškolske ustanove počinje danas i trajaće do 16. maja. Preliminarne liste će biti objavljene 9. juna, a roditelji čija deca nisu upisana moći će da podnesu prigovore do 18. juna. Ove godine, prijavljivanje mališana vršiće se putem portala e-uprava, što znači da roditelji neće morati lično da sakupljaju i predaju dokumenta. Očekuje se da će biti oko 15.000 slobodnih mesta, što je otprilike 1.000 više nego prethodne godine.

Aleksandra Čamagić, sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu, ističe da je proširenje kapaciteta moguće jer će do septembra biti otvorene nove predškolske ustanove. Ovi objekti će imati velike smeštajne kapacitete i nalaze se u Borči, Ovči i naselju Braća Jerković. „Očekujemo da bude podneto između 18.000 i 19.000 zahteva“, navela je Čamagićeva. Pored dodatnih mesta u novoizgrađenim obdaništima, predškolske ustanove nakon završetka celokupne procedure imaju pravo da traže proširenje kapaciteta za 20 odsto, ukoliko imaju potrebne prostorne i kadrovske mogućnosti.

Iako će proces upisa ostati sličan kao i do sada, roditelje očekuje jedna tehnička izmena. Naime, umesto mesec dana, odbijenica će od 1. aprila važiti tri meseca, što su nedavno odobrili odbornici Skupštine grada.

U prestonici ima oko 100.000 dece uzrasta do šest godina, od kojih više od 86.000 pohađa vrtiće. To predstavlja najveći obuhvat dece predškolskim obrazovanjem, s obzirom na to da ih je pre deset godina bilo oko 47.000. Čamagićeva objašnjava da su osluškivali potrebe roditelja i državnih vrtića, kao i primedbe iz privatnih predškolskih ustanova. Uočeno je da je tokom trajanja velikog konkursa nastajao vakuum u kojem roditelji nisu mogli da upišu decu ni u državne, ni u privatne obdaništa.

Produženjem važenja odbijenice, vlasti žele da rasterete brige roditelja čija su deca rođena u martu i aprilu i omoguće im da iskoriste odbijenice tokom trajanja konkursa. Čamagićeva podseća da pravo na odbijenicu i subvencionisani boravak mališana u privatnim vrtićima imaju samo roditelji koji nisu uspeli da upišu decu u gradske vrtiće zbog nedostatka mesta. Oni mogu ponovo da konkurišu tokom velikog aprilskoj konkursu za upis u državne predškolske ustanove.

Subvencija iz budžeta grada za boravak dece u privatnom obdaništu iznosi 33.000 dinara, bez obzira na broj dana provedenih u vrtiću. Razliku do pune cene plaćaju roditelji. U oko 300 privatnih obdaništa trenutno je upisano više od 25.000 mališana.

Ove promene i poboljšanja u sistemu upisa direktno utiču na roditelje i njihovu sposobnost da obezbede kvalitetno obrazovanje za svoju decu. Grad se trudi da prilagodi kapacitete potrebama porodica i da omogući što lakši pristup predškolskom obrazovanju. Takođe, otvaranje novih objekata u različitim delovima grada dodatno će doprineti smanjenju liste čekanja i povećanju broja dece koja će imati priliku da pohađaju vrtiće.

Roditelji su pozvani da se dobro informišu o procedurama upisa i pravima koja imaju, kako bi na pravi način iskoristili sve dostupne mogućnosti. Takođe, važnost elektronskog upisa je u tome što smanjuje birokratiju i olakšava čitav proces, čineći ga bržim i efikasnijim. Grad Beograd nastavlja da ulaže u obrazovni sistem i poboljšava uslove za decu, kako bi omogućio svima jednake šanse za kvalitetno obrazovanje već od najranijeg uzrasta.

Milan Petrović avatar