Italijanska agencija za zaštitu konkurencije kaznila je Meta kompaniju sa 3,5 miliona evra zbog nepoštene poslovne prakse u vezi sa stvaranjem naloga na društvenim mrežama Facebook i Instagram. Korisnici Instagrama nisu dobili jasne informacije o prikupljanju i obradi njihovih podataka, dok Meta nije omogućila odgovarajuću komunikaciju i mogućnost žalbe prilikom suspenzije naloga. Evropska komisija je pokrenula istragu kako bi utvrdila da li je Meta prekršila pravila o zaštiti maloljetnika zbog mogućnosti da algoritmi Facebooka i Instagrama podstaknu poremećaje ponašanja i zavisnost kod djece. Ovo su samo neki od problema sa kojima se suočava američka tehnološka kompanija u Evropi.
Italijanska agencija za zaštitu konkurencije donijela je odluku da kazni Meta kompaniju sa 3,5 miliona evra zbog nepoštene poslovne prakse u vezi sa stvaranjem naloga na društvenim mrežama Facebook i Instagram. Korisnici Instagrama prilikom registracije nisu dobili jasne informacije o prikupljanju i obradi njihovih podataka u komercijalne svrhe, kao i o pravu na žalbu prilikom suspenzije naloga. Meta kompanija nije obezbijedila odgovarajuću komunikaciju sa korisnicima, što je dovelo do kazne od strane italijanske agencije.
Evropska komisija je također pokrenula istragu kako bi utvrdila da li je Meta prekršila pravila o zaštiti maloljetnika. Glavna zabrinutost EK je vezana za mogućnost da sistemi Facebooka i Instagrama, uključujući njihove algoritme, mogu podstaknuti poremećaje ponašanja i zavisnost kod djece. Postoji i mogućnost da algoritmi razviju „efekt zečje rupe“, odnosno da korisnike preplave sličnim sadržajem ako pokažu interes za određenu temu. Ova situacija je zabrinula Evropsku komisiju, zbog čega je pokrenuta istraga.
Ovo nisu prvi problemi za Meta kompaniju u Evropi. Već 16. maja Evropska komisija je najavila istragu kako bi istrazila slučaj. Kompanija se suočila sa optužbama da krši pravila o zaštiti maloljetnika. Postoji zabrinutost da bi algoritmi Facebooka i Instagrama mogli imati negativan utjecaj na djecu i uzrokovati zavisnost. Postoji i mogućnost razvoja „efekta zečje rupe“ gdje bi korisnici mogli biti preplavljeni sličnim sadržajem ako pokazuju interes za određenu temu. Ove optužbe su dovela do pokretanja istrage od strane Evropske komisije.
Osim kazne koju je dobila u Italiji, Meta kompanija je suočena i sa istragom Evropske komisije zbog sumnji da krši pravila zaštite maloljetnika. Postoji strah da bi algoritmi Facebooka i Instagrama mogli loše utjecati na djecu i izazvati zavisnost. Također postoji rizik da bi algoritmi mogli generirati „efekt zečje rupe“ gdje bi korisnici bili preplavljeni sličnim sadržajem ako izraze interes za određenu temu. Sve ove optužbe su ozbiljne i Meta je pod povećalom regulatornih tijela u Evropi.
Ukratko, italijanska agencija za zaštitu konkurencije kaznila je Meta kompaniju sa 3,5 miliona evra zbog nepoštene poslovne prakse u vezi sa stvaranjem naloga na društvenim mrežama Facebook i Instagram. Evropska komisija je također pokrenula istragu kako bi utvrdila da li je Meta prekršila pravila o zaštiti maloljetnika zbog mogućnosti da algoritmi Facebooka i Instagrama podstaknu poremećaje ponašanja i zavisnost kod djece. Ovo su veliki problemi za Meta kompaniju u Evropi, a regulatorna tijela su strogo nadziru.