Mi smo poslednja karika u snabdevanju hranom,ograničeno utičemo na cene

Milan Petrović avatar

Izvršni odbor kompanije Delez Srbija je nedavno objavio saopštenje u kojem ističe da razume nezadovoljstvo kupaca zbog rasta cena proizvoda. Međutim, oni naglašavaju da su poslednja karika u lancu snabdevanja hranom, što znači da imaju ograničene mogućnosti da utiču na konačne cene koje plaćaju potrošači. Ova izjava dolazi u trenutku kada su mnogi potrošači zabrinuti zbog poskupljenja i traže odgovore od trgovaca.

Prema podacima iz saopštenja, Delez Srbija u proseku isplaćuje 94% svojih maloprodajnih cena drugim subjektima u lancu snabdevanja. Od tog iznosa, 59% odlazi dobavljačima koji snabdevaju kompaniju robom, 14% se plaća državi kao porez na dodatu vrednost (PDV), 10% se koristi za isplatu plata zaposlenima, dok preostalih 11% pokriva razne druge troškove poslovanja. Ove brojke jasno pokazuju da samo mali deo cene ostaje unutar kompanije, što dovodi u pitanje koliko Delez zapravo može da utiče na cene proizvoda na policama.

U cilju da odgovore na kritike kupaca i pruže im jeftinije proizvode, Delez Srbija je preduzela nekoliko koraka. Na primer, od početka 2025. godine, kompanija je smanjila cene za 732 artikla. Takođe, povećali su asortiman privatnih robnih marki na 2.700 artikala, čije su cene u proseku 20% niže u poređenju sa cijenama poznatih proizvođača. Ovaj potez može biti od pomoći kupcima koji traže povoljnije opcije na tržištu.

Osim toga, Delez je povećao broj artikala na akcijskim cenama za 1.274 u odnosu na isti period prošle godine. Ove akcijske cene mogu privući potrošače koji žele da uštede novac prilikom kupovine. U svetu u kojem su troškovi života u stalnom porastu, ovakvi koraci mogu pomoći da se kupcima pruži osećaj da su im dostupne povoljnije opcije.

Iako su ovi koraci pozitivni, mnogi potrošači ostaju skeptični. Pitanje koje se postavlja je koliko će dugo Delez moći da nastavi sa smanjenjem cena i povećanjem asortimana privatnih robnih marki, s obzirom na rastuće troškove nabavke i poslovanja. Naime, inflacija i rast cena sirovina mogu značajno otežati trgovcima održavanje povoljnih cena za potrošače.

Dodatno, situacija na tržištu hrane može biti veoma kompleksna. Trgovci često moraju da se suočavaju sa različitim izazovima, uključujući i promene u potražnji, fluktuacije cena sirovina i ekonomske uslove koji utiču na kupovnu moć potrošača. Sve to može imati direktan uticaj na cene koje se nalaze na policama.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da je transparentnost ključna. Potrošači žele da razumeju zašto dolazi do poskupljenja i kakve su stvarne okolnosti iza cena koje plaćaju. Delezova otvorenost o tome kako se raspodeljuju troškovi može pomoći u izgradnji poverenja sa kupcima.

U zaključku, Delez Srbija preduzima mere kako bi se nosio s nezadovoljstvom kupaca zbog rasta cena. Smanjenje cena za određene artikle, povećanje asortimana privatnih robnih marki i akcijske cene su neki od načina na koje kompanija pokušava da odgovori na izazove na tržištu. Ipak, budućnost će pokazati koliko su ove mere održive i efikasne u svetlu sve većih izazova sa kojima se trgovci suočavaju. Potrošači će nastaviti da prate situaciju i očekuju dodatne informacije o mogućim promenama cena u budućnosti.

Milan Petrović avatar