Milorad Dodik: Interpolovo odbacivanje zahteva za poternicom dokaz da je proces bio politički motivisan

Jovana Radić avatar

Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je da je odbacivanje zahteva Suda Bosne i Hercegovine (BiH) za raspisivanje poternice preko Interpola za njega i predsednika Skupštine RS Nenadom Stevandićem jasan pokazatelj da je ceo proces politički motivisan. U intervjuu za Tanjug, Dodik je naglasio da je od samog početka bilo jasno da se radi o političkom postupku.

On je istakao da sud i tužilaštvo u BiH ne mogu delovati na teritoriji RS, te da je ovo jedna od ključnih političkih bitaka koju treba dobiti kako bi narod u RS razumeo pravu prirodu situacije. Dodik je takođe kritikovao zakone koje su nametnuli bivši visoki predstavnici, ocenivši ih kao neustavne.

Dodik je naveo da je visoki predstavnik nemože biti predlagač zakona jer to nije u skladu s Ustavom niti sa Dejtonskim sporazumom. On je istakao da je to nešto što je nametnuo bivši visoki predstavnik Volfgang Petrič, a kasnije nadogradio njegov naslednik Pedi Ešdaun. Dodik je naglasio da ovakvi zakoni nemaju legitimitet, nazivajući ih „nakardnim“.

Pored toga, Dodik je kritikovao rad Suda BiH, govoreći o „prljavoj prošlosti“ sudija, posebno se osvrnuvši na sudiju Senu Uzunović, koja je, prema njegovim rečima, oslobađala ubice Srba, a zatim se predstavljala kao nezavisna sudija. Takođe je postavio pitanje kako je moguće da se za zločine protiv čovečnosti dosudi samo godina dana zatvora.

Dodik je izrazio zabrinutost zbog trenutne političke elite u Sarajevu, koju smatra najgorom do sada, i predvideo da će njihova politika dovesti Bošnjake do gubitka digniteta kao naroda. On je naglasio da poznaje mnogo dobrih ljudi među Bošnjacima, ali da ih politička elita vodi pogrešnim putem koji će imati teške posledice.

U svom obraćanju, Dodik se zahvalio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i drugim državnim zvaničnicima koji su pokazali podršku tokom ovog procesa. Izrazio je zahvalnost ministru unutrašnjih poslova Srbije Ivici Dačiću, kao i vladi Crne Gore, Mađarske i drugih zemalja koje su uložile žalbe protiv poternice.

Ranije je objavljeno da je Interpol odbio zahtev Suda BiH za raspisivanje crvene poternice za Dodikom i Stevandićem. Ova poternica je izdata zbog navodnog rušenja ustavnog poretka, nakon što su obojica propustili da se odazovu na saslušanje. Sud BiH je zatražio od Kancelarije Interpola u Sarajevu da raspisuje poternicu dok je Dodik boravio u Izraelu, a Stevandić u Beogradu.

Ovaj događaj dodatno naglašava tenzije unutar političkog sistema BiH, gde se često prepliću pravni i politički aspekti. U poslednje vreme, odnosi između RS i institucija BiH postali su napeti, a Dodikove izjave ukazuju na to da se situacija može dodatno zakomplikovati ako se ne pronađe rešenje koje bi zadovoljilo sve strane.

Dodikova izjava i odbijanje Interpola da postavi poternicu predstavljaju značajan trenutak u ovoj političkoj borbi, a mnogi analitičari predviđaju da će se ovi konflikti nastaviti i u budućnosti. Politika, pravosudni procesi i etničke tenzije u BiH i dalje ostaju kompleksna tema koja zahteva pažljivo razmatranje i dijalog između svih strana uključenih u ovaj proces.

Jovana Radić avatar