Ministarstvo uputilo apel roditeljima koji upisuju decu u 1. razred

Milan Petrović avatar

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Srbiji danas je uputilo apel roditeljima pripadnika nacionalnih manjina da prilikom upisa svoje dece u prvi razred osnovne škole za školsku 2025/2026. godinu razmotre mogućnost upisa na nastavu na maternjem jeziku. Ova inicijativa ima za cilj da ohrabri manjinske zajednice da iskoriste prava koja im omogućava zakonodavni okvir u Srbiji.

U saopštenju ministarstva naglašeno je da je pravo na obrazovanje na maternjem jeziku garantovano Ustavom Republike Srbije, kao i Zakonom o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina. Ove odredbe pružaju osnovu za očuvanje i razvoj nacionalnog identiteta pripadnika svake manjinske zajednice, što je od suštinskog značaja za multietničko društvo poput Srbije.

Ministarstvo podseća da pored srpskog jezika, deca pripadnika nacionalnih manjina mogu da se obrazuju i na osam drugih jezika, uključujući albanski, bosanski, bugarski, mađarski, rusinski, rumunski, slovački i hrvatski. Ova opcija je dostupna u mestima gde živi značajan procenat pripadnika tih zajednica, čime se dodatno podstiče njihovo obrazovanje i očuvanje kulturnog identiteta.

Upis i testiranje dece u prvi razred osnovne škole počinje danas, 1. aprila, i trajaće do 31. maja 2025. godine. Roditelji mogu zakazati termine za upis i testiranje putem elektronskog sistema eUprava, što im omogućava da obave sve potrebne procedure iz udobnosti svojih domova. Ovaj korak ka digitalizaciji javnih usluga dodatno olakšava roditeljima, posebno onima koji žive u udaljenim područjima, da obezbede upis svoje dece u školu.

U saopštenju se takođe ističe da je obrazovanje na maternjem jeziku ključno za očuvanje kulturnog nasleđa i identiteta. Obrazovni sistem u Srbiji teži da obezbedi kvalitetno obrazovanje za sve učenike, uzimajući u obzir njihove jezičke i kulturne specifičnosti. Ministarstvo podstiče roditelje da se informišu o svim pravima i mogućnostima koje imaju prilikom upisa dece, kako bi mogli doneti najbolje odluke za svoju decu.

Roditelji koji žele da saznaju više o postupku upisa, kao i o testu zrelosti koji deca moraju proći, mogu se obratiti zvaničnim izvorima informacija na internetu. Na zvaničnoj veb stranici ministarstva dostupna su detaljna uputstva i informacije o potrebnoj dokumentaciji, kao i o lekarskim pregledima koji su obavezni pre upisa.

Uzimajući u obzir sve ove aspekte, apel ministarstva predstavlja važan korak ka povećanju svesti o značaju obrazovanja na maternjem jeziku i prava pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji. Ovaj poziv se može smatrati i kao podsticaj za sve roditelje da aktivno učestvuju u obrazovanju svoje dece i da im obezbede najbolje moguće uslove za razvoj i učenje.

Ministarstvo se nada da će ovaj apel imati pozitivan odjek u zajednicama nacionalnih manjina i da će roditelji u velikom broju iskoristiti mogućnosti koje im se nude. Obrazovanje na maternjem jeziku ne samo da doprinosi ličnom razvoju dece, već i jačanju zajednice u celini, čime se obezbeđuje očuvanje kulturnog bogatstva i raznolikosti Srbije.

Sve u svemu, apel ministarstva je poziv na akciju koji ima za cilj da omogući deci iz manjinskih zajednica da ispune svoje potencijale kroz obrazovanje na jeziku koji najbolje razumeju, čime se stvara inkluzivnije i pravednije društvo.

Milan Petrović avatar