Francusko Ministarstvo za Evropu i inostrane poslove izrazilo je zabrinutost zbog nedavnih operacija kosovske policije koje su rezultirale zatvaranjem kancelarija srpskih poštanskih banaka na severu Kosova i Metohije. Ove akcije su prouzrokovale eskalaciju tenzija i postavljaju u opasnost pregovore koji se odvijaju pod okriljem Evropske unije, a čiji je cilj pronalazak privremenog rešenja za osobe koje su pogođene sprovođenjem regulative kosovske centralne banke.
Ministarstvo je istaklo da ove operacije imaju negativan uticaj na svakodnevni život srpske zajednice na KiM i suprotno su naporima za normalizaciju odnosa sa Srbijom, što je ključni preduslov za dalje napredovanje u evropskim integracijama. Francuska poziva kosovske vlasti da se suzdrže od daljih jednostranih akcija i podstiče obe strane da se vrate za pregovarački sto i rade na poslednjem predlogu kompromisa predstavljenom od strane evropskog pregovarača.
Kosovska policija nedavno je sprovela operacije u kojima je zaplenila velike količine novca iz Poštanske štedionice na KiM, konkretno 1,6 miliona evra i 74 miliona dolara. Ove akcije su izazvale reakcije ne samo Francuske, već i drugih zemalja i međunarodnih organizacija. Stejt department takođe je izrazio razočaranje ovim akcijama i naglasio da one samo eskaliraju već napetu situaciju na terenu.
Francuska je istakla da je kompromisni predlog evropskog pregovarača jedina realna osnova za postizanje dogovora koji bi omogućio da odgovarajući korisnici dobiju finansijske transfere iz Srbije. U tom kontekstu, važno je da obe strane pokažu spremnost za dijalog i saradnju kako bi se prevazišle aktuelne poteškoće i nastavilo ka iznalaženju održivog rešenja za pitanja koja opterećuju odnose između Beograda i Prištine.
Tenzije na KiM ne samo da utiču na srpsku zajednicu na terenu, već imaju šire posledice i mogu komplikovati napredovanje celokupnog regiona ka evropskim integracijama. Zato je ključno da se obe strane uzdrže od unilateralnih akcija i fokusiraju na pregovore pod okriljem EU, koji predstavljaju najbolji mehanizam za postizanje održivog sporazuma koji će poštovati interese i prava svih strana.
Napetosti i sukobi na KiM ne doprinose ni jednoj strani, već samo otežavaju položaj ljudi na terenu i komplikuju proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine. Francuska je jasno poručila da je dijalog i saradnja jedini put ka rešavanju ovih otvorenih pitanja i postizanju trajnog mira i stabilnosti na celom Balkanu. Stoga je neophodno da obe strane pokažu političku volju i spremnost da se odupru provokacijama i radikalnim potezima koji samo produbljuju postojeće probleme i blokiraju procese regionalne saradnje.
Međunarodna zajednica takođe prati situaciju na Kosovu i Metohiji i aktivno radi na pronalaženju rešenja koja će osigurati mir, stabilnost i prosperitet za sve građane regiona. Važno je da se ove napore podrže i da se obe strane podstaknu na konstruktivan dijalog i pregovore kako bi se postigao kompromis koji će zadovoljiti interese i potrebe svih strana uključenih u proces normalizacije odnosa na KiM.
U zaključku, Francuska je pozvala na uzdržanost, dijalog i saradnju kao ključne principe koji treba da vode rešavanje otvorenih pitanja na teritoriji Kosova i Metohije. Samo kroz zajedničke napore, konstruktivan pristup i poštovanje međunarodnih normi i principa moguće je postići stabilnost, mir i prosperitet u regionu, što je u interesu svih građana Balkana.