Mlinari traže poskupljenje brašna

Milan Petrović avatar

Udruženje mlinske, pekarske i testeničarske industrije Srbije „Žitounija“ zatražilo je od Vlade Srbije da poveća proizvođačke cene brašna, s obzirom na to da je država ponudila otkup pšenice po višim cenama nego što su trenutno na tržištu. U septembru prošle godine, cene brašna su bile „zamrznute“ Uredbom o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, a proizvođačke cene T-500 i T-400 brašna su bili ograničene na 40,90 dinara i 45 dinara po kilogramu.

U vreme donošenja Uredbe, berzanske cene pšenice su bile niže, ali Vlada Srbije je ponudila otkup pšenice po višoj ceni od trenutne tržišne vrednosti. Zbog toga je Udruženje „Žitounija“ tražilo povećanje cena brašna. Prema njihovim procenama, proizvođačka cena T-400 brašna trebala bi da iznosi 55 dinara a T-500 50 dinara, s obzirom na rast cena pšenice od oko 20 odsto.

Ova inicijativa Udruženja „Žitounija“ ima za cilj da zaštiti interese proizvođača i trgovaca brašnom od potencijalnih gubitaka usled promene cena pšenice na tržištu. Sa povećanjem proizvođačkih cena brašna, očekuje se da će se održati stabilnost tržišta i zaštititi interesi domaćih proizvođača.

Ova vest je izazvala različite reakcije u javnosti, s obzirom na to da su cene osnovnih životnih namirnica veoma bitne za svakodnevni život građana. Mnogi se plaše da bi povećanje cena brašna moglo dovesti do poskupljenja hleba i drugih pekarskih proizvoda, što bi moglo negativno uticati na potrošače sa nižim primanjima.

Vlada Srbije još uvek nije donela konačnu odluku o povećanju proizvođačkih cena brašna, ali se očekuje da će pažljivo razmotriti zahteve Udruženja „Žitounija“ pre donošenja odluke. U međuvremenu, proizvođači i trgovci brašnom pažljivo prate situaciju na tržištu i nadaju se da će njihovi interesi biti zaštićeni u ovom procesu.

Ova vest pokazuje kompleksnost tržišta osnovnih životnih namirnica i važnost saradnje između Vlade, udruženja proizvođača i trgovaca u cilju održavanja stabilnosti i zaštite interesa svih učesnika na tržištu. Bitna je transparentnost procesa donošenja odluka i otvorena komunikacija kako bi se postigao najbolji rezultat za celokupnu industriju i potrošače.

Milan Petrović avatar