Institut Torlak je pokrenuo jedinstveni projekat u Beogradu čija je svrha da proceni imunitet stanovništva na vakcine i druge infekcije. Projekat traje naredne dve nedelje, a mogu učestvovati deca i građani svih starosnih grupa sa prebivalištem u Beogradu. Studija se izvodi uz podršku Instituta Paster iz Sankt Peterburga.
Dr Jelena Protić, rukovodilac Službe za laboratorijsku dijagnostiku na Institutu Torlak, kaže da je cilj studije da se sagleda kolektivni imunitet Beograđana i da se mogu doneti preporuke za nove mere prevencije za bolesti koje imaju epidemijski karakter, kao i eventualne izmene u kalendaru imunizacije. Testiranje obuhvata određivanje imunološkog statusa na različite bolesti kao što su male boginje, rubela, zauške, hepatitis A, B, C, D, E i SARS-CoV-2.
Osobe koje žele da učestvuju u studiji treba da nemaju infektivno oboljenje, ali mogu imati hronične, nezarazne bolesti koje su pod kontrolom. Za dečju populaciju, angažovane su kolege iz dečjih ustanova radi prikupljanja uzoraka. Institut Torlak i partneri na projektu očekuju da će rezultati istraživanja poboljšati informacije o kolektivnom imunitetu stanovnika Beograda.
Prijavljivanje za studiju je jednostavno preko sajta Instituta Torlak. Nakon registracije, osoba će dobiti termin za testiranje na jednom od 14 punktova u gradu. Rezultati testiranja se dostavljaju putem mejla za mesec i po do dva.
Ustanove gde se može dati krv na analizu u okviru projekta u Beogradu su Domovi zdravlja u Mladenovcu, Lazarevcu, Voždovcu, Obrenovcu, Surčinu, Čukarici, Sopotu, Starom gradu, Institut Torlak, Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“, Kliničko-bolnički centar Bežanijska kosa, Kliničko-bolnički centar „Dr Dragiša Mišović – Dedinje“, Zdravstvena ustanova Gaj i Poliklinika Park medica.