Moramo da negujemo Istoriju sećanja na Holokaust

Milan Petrović avatar

Predsednik Privremenog organa Grada Beograda, Aleksandar Šapić, danas je istakao važnost negovanja istorije sećanja i dobrih odnosa srpskog naroda sa jevrejskim i svim drugim narodima. Govoreći na Svečanoj akademiji povodom Dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu, Šapić je naglasio da se takvo stradanje više nikada ne sme ponoviti.

„Bio sam ovde kada su započeti radovi na ovom objektu, danas to zaista izgleda onako kako treba da izgleda. Memorijalni centar ‘Staro sajmište’ je mesto gde su se dogodili strašni zločini i ne smemo zaboraviti ove žrtve“, rekao je Šapić. On je istakao da su i srpski narod, Beograd i Beograđani kroz istoriju patili i stradali, ali su uvek bili spremni da pomognu drugima.

Šapić je istakao da je deo jevrejskog naroda uspeo da preživi zločine Drugog svetskog rata zahvaljujući srpskom narodu koji ih je sakrio i sačuvao. U današnjim teškim vremenima, ne smemo zaboraviti ove zločine i moramo nastaviti da negujemo istoriju sećanja. On je naglasio važnost dobrih odnosa koje srpski narod ima sa jevrejskim narodom.

„Beograd je kroz istoriju bio otvorenih ruku za sve, bez obzira na nacionalnu pripadnost i versku pripadnost. Verujem da je Beograd i danas takav“, istakao je Šapić. On je poručio da će se truditi da nastavi da neguje ovu vrstu atmosfere i da će se založiti da takvi zločini više nikada ne ponove.

Na svečanoj akademiji prisustvovao je veliki broj zvaničnika, diplomatskih predstavnika i predstavnika jevrejske zajednice. Obeležavanje Dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu ima za cilj da se sačuva sećanje na žrtve i stradanje jevrejskog naroda tokom Drugog svetskog rata.

Uz prisustvo predsednika Aleksandra Šapića, program obeležavanja obuhvatio je brojne izložbe, tribine i kulturna dešavanja posvećena sećanju na žrtve Holokausta. Sa ciljem da se očuva sećanje na žrtve i da se istakne važnost negovanja istorije sećanja, svečanost je privukla veliku pažnju javnosti i medija.

Svečana akademija je završena minutom ćutanja i polaganjem venaca u znak sećanja na žrtve Holokausta. Ovaj događaj simbolizuje važnost očuvanja sećanja na žrtve i stradanje jevrejskog naroda tokom Drugog svetskog rata, te podseća na nužnost negovanja dobrih odnosa među narodima i zajednicama.

Aleksandar Šapić je poručio da je Beograd uvek bio grad otvorenih ruku za sve i da će se truditi da i dalje neguje ovu vrstu atmosfere. Kroz obeležavanje Dana sećanja na žrtve Holokausta, svi prisutni su poslali snažnu poruku o važnosti očuvanja sećanja na istorijske događaje radi izgradnje bolje budućnosti.

Uoči obeležavanja Dana sećanja na Holokaust, organizovane su brojne manifestacije posvećene sećanju na žrtve i stradanje jevrejskog naroda. Kroz izložbe, tribine i kulturna dešavanja, javnost je imala priliku da se upozna sa delima posvećenim sećanju na žrtve Holokausta i da sazna više o istorijskim događajima koji su obeležili prošlost.

Obeležavanje Dana sećanja na holokaust u Beogradu ima za cilj da se promoviše važnost negovanja istorije sećanja i dobrih odnosa među narodima. Kroz zajedničko sećanje na žrtve i stradanje jevrejskog naroda tokom Drugog svetskog rata, želi se poslati snažna poruka o važnosti solidarnosti i poštovanja među ljudima.

Aleksandar Šapić je naglasio da je važno da se ne zaborave strahote koje su se dogodile tokom Holokausta i da se nastavi sa negovanjem istorije sećanja. Kroz očuvanje sećanja na žrtve Holokausta, želi se podstaći poštovanje prema svim narodima i promovisati ideja zajedništva i solidarnosti.

Učesnici svečane akademije su istakli važnost obeležavanja Dana sećanja na Holokaust kao sredstva za podizanje svesti o strahotama rata i važnosti očuvanja istorijske istine. Kroz različite kulturne manifestacije i događanja, želi se očuvati sećanje na žrtve Holokausta i promovisati ideja mira, tolerancije i međusobnog poštovanja.

Milan Petrović avatar