Ruski predsjednik Vladimir Putin najavio je danas mogućnost isporuke nafte i plina Kini planiranom rutom preko Mongolije. On je također potvrdio da su Rusija i Kina zainteresovane za implementaciju projekta izgradnje gasovoda “Snaga Sibira 2“.
“Nisam spreman govoriti o tehničkim detaljima, ali je obostrano interesiranje za realizaciju ovog projekta potvrđeno. Kineska ekonomija raste, potrebno je povećanje energetskih resursa za održavanje ovog rasta“, rekao je Putin. Istaknuo je da postoji mogućnost postavljanja naftovoda i plinovoda u isti koridor, ali da postoje i druge opcije za snabdijevanje Kine ruskim energentima, uključujući i tanker duž sjevernog morskog puta preko Arktika.
Projekt “Snaga Sibira 2“ predstavlja isporuku plina iz Rusije preko Mongolije do Kine za 50 milijardi kubnih metara godišnje, a projekt bi bio imun na zapadne sankcije. Stručnjaci tvrde da će Kini biti potrebno snabdijevanje plinom tek nakon 2030. godine, što može navesti Peking da poveća cijenu projekta.
Moskva još nije objavila koliko bi koštao projekt “Snaga Sibira 2“ niti kako bi bio financiran, a analitičari procjenjuju da bi cijena izgradnje gasovoda dugog 2.600 kilometara iznosila oko 13,6 milijardi dolara. U početku 2022. godine potpisan je Protokol o rezultatima studije izvodljivosti projekta i Ugovor o provođenju projektantskih radova, kao i plan aktivnosti za zajedničku radnu grupu Vlade Mongolije i Gazproma za razdoblje 2022-2024.
U ožujku 2023. godine ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da su gotovo svi parametri projekta dogovoreni. Rusija trenutno opskrbljuje Kinu plinom putem “Snaga Sibira 1“, koji je počeo raditi 2019. godine i prolazi kroz istočni Sibir do sjeveroistočne Kine.
Ovaj projekt suradnje između Rusije, Kine i Mongolije može imati značajan utjecaj na energetsku sigurnost i ekonomiju regije, osobito s obzirom na rastuću potražnju za energijom u Kini. Putinova najava o mogućoj isporuci nafte i plina Kini preko Mongolije pokazuje veliki potencijal za jačanje trgovinskih odnosa između ovih zemalja.
Rusija, Kina i Mongolija već su pokazale spremnost za suradnju na ovom projektu, a potpisivanje protokola i planovi za izgradnju gasovoda “Snaga Sibira 2“ ukazuju na konkretne korake prema ostvarenju ove vizije. Kako se projekt bude razvijao, važno je pratiti njegove tehničke, ekonomske i političke aspekte kako bi se osigurala uspješna implementacija i koristi za sve uključene strane.