„Možete da zaspite i više se nikada ne probudite“ Ljudi budite oprezni! Doktorka iz Hitne upozorila da nikako ne radite jednu stvar: Lekari su noćas bili šokirani slučajevima

Milan Petrović avatar

Tri neobična slučaja obeležila su noć u Hitnoj pomoći Beograda, prema rečima dr Ivane Stefanović. Tokom noći zabeleženo je ukupno 96 intervencija, uključujući tri pedijatrijska poziva i jedan slučaj pacijenta sa akutnim koronarnim sindromom, koji je prevezen u KBC Zvezdara. Međutim, tri incidenta su posebno skrenula pažnju.

Prvi slučaj se dogodio kada je došlo do prevrtanja kombija u blizini beogradskog aerodroma. Policija je odmah poslala ekipu na teren da izvrši uviđaj. „Dobili smo poziv da je došlo do prevrtanja automobila na Zrenjaninskom putu. To se uvek smatra za težak mehanizam povređivanja. Kada je naša ekipa stigla, međutim, nikoga nisu zatekli. Najverovatnije je osoba uspela da vrati automobil i da ode,“ izjavila je dr Stefanović. Ona je naglasila opasnosti takvih situacija, objašnjavajući kako povrede mogu biti skrivene i da pacijent može delovati dobro, a zapravo biti u ozbiljnoj opasnosti.

U drugom slučaju, Hitna pomoć je intervenisala kada je muškarac star 24 godine teško povređen nakon što je skočio pod voz. „Prevezen je u crvenu zonu urgentnog centra zbog teških povreda,“ izjavila je dr Stefanović. Takođe, još jedan pacijent, muškarac od 55 godina, došao je u Hitnu pomoć nakon što ga je priklještio lift. Inicijalno je uočena teška povreda ekstremiteta. „I taj pacijent je prevezen u crvenu zonu zbog generalizovanog mehanizma povređivanja,“ dodala je.

Noć je obeležila i veća učestalost pacijenata sa respiratornim problemima, kao što su astma i hipertenzija. Dr Stefanović je istakla da su imali tri ili četiri pacijenta sa edemom pluća, što je stanje koje se u narodu naziva „voda u plućima“. „To ukazuje na tešku bolest srca koja više ne može da pumpa krv efikasno. U takvim situacijama Hitna pomoć mora brzo delovati i davati lekove koji će povećati snagu srca,“ objasnila je ona.

Pored ovih ekstremnih slučajeva, dr Stefanović je napomenula da je i pored malog broja poziva, bilo mnogo teških slučajeva koji su zahtevali hitnu intervenciju. „Iako je noć bila izazovna, naš tim je uspeo da reaguje pravovremeno i pruži potrebnu pomoć pacijentima,“ zaključila je ona.

Hitna pomoć, kao ključna služba u sistemu zdravstvene zaštite, suočava se sa različitim izazovima, posebno u situacijama koje zahtevaju brzu reakciju. Ovi incidenti su podsetnik na važnost pravilne procene zdravstvenog stanja pacijenata, čak i kada se čini da su povrede minimalne. Dr Stefanović je apelovala na građane da budu svesni potencijalnih opasnosti i da ne ignoriraju simptome koji mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.

Uprkos teškim slučajevima, tim Hitne pomoći je pokazao izuzetnu posvećenost i stručnost u svojim intervencijama. S obzirom na to koliko je važno brzo delovanje u hitnim situacijama, njihova sposobnost da reaguju efikasno može značajno uticati na ishod tretmana pacijenata.

Ova noćna dešavanja u Beogradu naglašavaju nepredvidljivost i kompleksnost hitnih medicinskih intervencija, kao i potrebu za stalnim obrazovanjem i pripremom zdravstvenih radnika da se nose sa raznim izazovima koje donosi njihova profesija.

Milan Petrović avatar