Muharem Bazdulj o poetskoj zbirci Ane Ahmatove (VIDEO)

Tamara Nikolić avatar

Ana Ahmatova, čije pravo ime je bilo Ana Andrejevna Gorenko, rođena je 23. juna 1889. godine u Velikoj Fontani, predgrađu Odese, u porodici inženjera Andreja Gorenka. Iako njen otac nije podržavao njen talenat za poeziju i pisanje, Ana je nastavila da piše pod prezimenom Ahmatova, koje je bilo prezime njene prabake Tatarke. Njena prva zbirka pesama „Veče“ objavljena je 1912. godine i donela joj je poštovanje i popularnost. Pored ove, Ana je napisala i druge zbirke poput „Belo jato“, „Bokvica“, „Protok vremena“, „Brojanice“, „Anno Domini“ i „Trska“.

Muharem Bazdulj, književni kritičar, smatra zbirku „Pesme“ iz 1958. godine kao ključnu u modernoj ruskoj poeziji, ali istovremeno je ističe kao knjigu sa jakim političkim hladnoratovskim kontekstom, karakterističnu za šestu deceniju dvadesetog veka.

Bazdulj je istaknuo važnost Ahmatovinog dela u kontekstu ruske poezije i njen uticaj na savremene pesnike. On je prepoznao politički kontekst u kojem je zbirka „Pesme“ nastala, odajući počast Ahmatovoj kao jednoj od najznačajnijih pesnikinja svog vremena.

Ana Ahmatova je bila jedna od najvećih ruskih pesnikinja dvadesetog veka, čiji su stihovi prepoznati širom sveta. Njeno delo obuhvata različite teme, od ljubavi i patnje do politike i društva, prikazujući duboku emocionalnu i intelektualnu analizu savremenog sveta.

Bazdulj je kroz svoje predavanje „Žena modrih usana“ još jednom podsetio na važnost Ahmatovinog stvaralaštva i njeno mesto u istoriji ruske književnosti. Njegova analiza zbirke „Pesme“ iz 1958. godine pruža uvid u kompleksnost Ahmatovinih pesničkih dela i njihov uticaj na savremenu književnost.

Ahmatovina poezija naglašava univerzalne teme ljudske sudbine, postavljajući pitanja o smislu života, ljubavi, smrti i prolaznosti vremena. Njeni stihovi istražuju duboke emocionalne i metafizičke sfere ljudskog postojanja, dotičući se suštinskih pitanja o egzistenciji i smislu traganja za istinom.

Zahvaljujući svom jedinstvenom poetskom izrazu, Ana Ahmatova je postala prepoznatljiva figura u svetu književnosti. Njena dela su prevođena na mnoge jezike i inspirisala su generacije čitalaca širom sveta. Njen doprinos ruskoj i svetskoj književnosti je neizbrisiv, ostavljajući dubok trag u srcima onih koji su imali privilegiju da čitaju njene stihove.

Uprkos političkim pritiscima i zabranama tokom sovjetskog režima, Ahmatova je ostala dosledna svojim uverenjima i nastavila da piše o onome što joj je bilo najvažnije. Njeni stihovi su postali simbol otpora i snage, odražavajući duh buntovnika koji se usudio da se suprotstavi tiraniji i cenzuri.

Bazdulj ističe Ahmatovinu hrabrost i integritet kao pesnika koji nije pristajao na kompromise ili odustajanje od svojih ideala. Njena poezija je bila glas u tišini, svetlost u tami, inspiracija za one koji su tražili istinu i pravdu u svetu nesigurnosti i promena.

Zbirka „Pesme“ iz 1958. godine predstavlja vrhunac Ahmatovinog stvaralaštva, sa stihovima koji odjekuju kroz vreme i prostor, inspirišući nove generacije pesnika da istražuju dubine ljudskog uma i duše. Njen poetski jezik je prepoznatljiv po svojoj emotivnoj punoći, vizuelnoj snazi i metafizičkoj dubini, oblikujući most između realnosti i duhovnog sveta.

U današnjem svetu, u kojem su vrednosti brzine i materijalnog uspeha sveprisutne, Ahmatovina poezija podseća nas na važnost introspekcije, suptilnosti i platonske ljubavi prema lepoti. Njeni stihovi su poput ogledala koje otkriva dubinu našeg bića i pomaže nam da razumemo suštinu ljubavi, patnje i traženja za istinom.

Ana Ahmatova je ostavila neizbrisiv pečat na ruskoj i svetskoj književnosti, postajući simbol snage, hrabrosti i istrajnosti u potrazi za istinom i lepotom. Njena poezija će zauvek živeti kao inspiracija i podsetnik na moć reči da premosti jaz između prošlosti i budućnosti, istine i iluzije, ljubavi i smrti.

Tamara Nikolić avatar