Gabrijel Garsija Markes je svoj kratki roman „Pukovniku nema ko da piše“, objavljen 1961. godine, smatrao svojim najboljim delom. Međutim, jednom prilikom je izjavio da je morao napisati knjigu „Sto godina samoće“ kako bi ljudi morali dublje da se zainteresuju za njegov rad i otkriju novelu „Pukovniku nema ko da piše“. Muharem Bazdulj je na predavanju u okviru ciklusa „Knjige koje vam mogu promeniti život“ istaknuo važnost ovog dela i njegovog autora.
U relativno kratkoj prozi „Pukovniku nema ko da piše“ započinje se putovanje kroz jedan od najčudesnijih romana modernog doba, „Sto godina samoće“, kao i kroz celokupno Markesovo remek-delo. Posebno se ističe neverovatnost toga što je mladi pisac uspeo da stvori tako duboko emotivnu posvetu starosti kroz lik Pukovnika. Bazdulj je istaknuo oduševljenje ovim delom i naglasio koliko je Markes bio talentovan i sposoban da stvori takva dela u tako mladim godinama.
Predavanje Muharema Bazdulja o delu „Pukovniku nema ko da piše“ može se pogledati na Jutjub kanalu. Gabrijel Garsija Markes je ostavio neizbrisiv trag u svetu književnosti svojim delima koja su duboko emotivna, slojevita i inspirativna za mnoge generacije čitalaca. Njegova sposobnost da prenese duboke emocije i kompleksnost ljudskog uma kroz svoje priče je nešto što ga čini nezaboravnim piscem.
Markes je bio majstor pripovedanja i stvaranja atmosfere koja će čitaoca uvući u svet njegovih likova i radnje. Kroz svoje delo „Pukovniku nema ko da piše“, pokazao je svoju sposobnost da stvori likove koji su istovremeno realistični i nadrealni, čineći ih veoma privlačnim i zanimljivim za čitanje.
Književni kritičari širom sveta hvale Markesa zbog njegove jedinstvene stilistike i načina pripovedanja, kao i zbog njegove sposobnosti da dotakne duboke teme poput ljubavi, smrti, politike i ljudske prirode. Njegova dela su postala klasici savremene književnosti i inspiracija mnogim piscima širom sveta.
Nakon smrti, Markesova dela nastavljaju da žive i utiču na nove generacije čitalaca i pisaca. Njegova sposobnost da prenese složene emocije i misli kroz svoje priče je nešto što će zauvek ostati trajno nasleđe u svetu književnosti. Kroz svoje delo „Pukovniku nema ko da piše“, Markes je još jednom dokazao svoj genijalni talenat i sposobnost da dirne srca svojih čitalaca.
U današnjem svetu književnosti, Gabrijel Garsija Markes ostaje jedan od najznačajnijih i najinspirativnijih pisaca 20. veka, čije delo i dalje privlači pažnju i oduševljenje širom sveta. Njegova sposobnost da stvori duboke i složene priče koje istražuju ljudsku prirodu i ljudske emocije je nešto što će zauvek ostati njegov jedinstveni pečat u svetu književnosti. Njegova dela će nastaviti da žive i inspirišu generacije čitalaca širom sveta.