Muškarac priznao napad u Domu zdravlja na Novom Beogradu

Milan Petrović avatar

Na saslušanju u Trećem osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu, I.Š. (49) je priznao da je napao doktorku u Domu zdravlja na Novom Beogradu. Ovaj incident se dogodio zbog nezadovoljstva pacijenta nedostatkom slobodnih termina kod oftalmologa. Osumnjičeni je, kako se navodi, fizički nasrnuo na doktorku, što je izazvalo veliku zabrinutost među prisutnim pacijentima.

Pre saslušanja, I.Š. je pregledan od strane veštaka psihijatra, koji je konstatovao da ne boluje od bilo kakve duševne bolesti. Tokom saslušanja, osumnjičeni je rekao da mu je žao zbog svog postupka i priznao je da je došlo do sukoba između njega i doktorke. Tužilaštvo je najavilo da će ispitati oštećenu i preduzeti sve potrebne dokazne radnje kako bi pravilno utvrdili činjenično stanje.

Prema izvorima bliskim istrazi, I.Š. je više puta pokušavao da zakaže pregled kod oftalmologa, ali nije bilo slobodnih termina. Poslednji put kada je došao, medicinska sestra mu je rekla da ponovo nema dostupnih termina i uputila ga da se posavetuje sa doktorkom opšte prakse. Kada je došao do doktorke, tražio je uput, na što mu je ona odgovorila da nema slobodnih termina i da su svi zakazani pregledi popunjeni u rekordnom vremenu.

I.Š. je, izuzetno revoltiran ponovnim odbijanjem, fizički napao doktorku. Izvor iz „Blica“ navodi da je muškarac najpre skočio na doktorku, gurnuo je uza zid i počeo da je davi. Pacijenti koji su se našli u Domu zdravlja odmah su reagovali i pritekli u pomoć, pokušavajući da odobre doktorku iz njegovog stiska.

Ovaj incident ukazuje na rastući problem nasilja u zdravstvenim ustanovama, gde se medicinski radnici često suočavaju sa agresijom pacijenata zbog dugih čekanja i nedostatka usluga. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno preduzeti mere zaštite kako bi se obezbedila sigurnost zdravstvenih radnika i pacijenata.

U poslednje vreme, u Srbiji je zabeležen porast nasilničkog ponašanja prema zdravstvenim radnicima. Ovakvi incidenti ne samo da ugrožavaju sigurnost medicinskog osoblja, već i negativno utiču na kvalitet zdravstvene zaštite. Zbog toga je važno da se donesu adekvatni zakonski propisi koji će štititi zdravstvene radnike i osigurati mirnu i sigurnu radnu sredinu.

Zdravstvo se suočava sa brojnim izazovima, a jedan od njih je i nedostatak kapaciteta za prijem pacijenata. Očekuje se da će nadležni organi preduzeti korake kako bi se poboljšala situacija i obezbedili bolji uslovi za pacijente i medicinsko osoblje.

U javnosti se sve više postavlja pitanje kako prevenirati ovakve incidente i zaštititi one koji se brinu o zdravlju građana. Stručnjaci smatraju da je ključno edukovati pacijente o pravilima ponašanja u zdravstvenim ustanovama i o važnosti strpljenja u čekanju na usluge.

Zdravstveni radnici pozivaju na veće razumevanje i podršku od strane društva, kako bi mogli da obavljaju svoj posao u sigurnim uslovima. Ovaj incident je samo jedan od mnogih koji ukazuju na urgentnu potrebu za reformama u sistemu zdravstva i zaštitu onih koji se svakodnevno bore za zdravlje drugih.

U međuvremenu, slučaj I.Š. će biti predmet daljih istraga, a društvo će nastaviti da se bavi pitanjem nasilja u zdravstvenim ustanovama, apelirajući na sve strane da preduzmu korake za sprečavanje ovakvih situacija u budućnosti.

Milan Petrović avatar