Šokantan zločin dogodio se u Epanji, gradu u kantonu Fribur u Švajcarskoj, gde je državljanin takozvane lažne države Kosova ubio svoju suprugu, a potom sebi oduzeo život. Ovaj incident, koji je uznemirio lokalnu zajednicu, dogodio se u četvrtak ujutro, u kući gde je žena radila kao čistačica.
Prema izveštajima, osumnjičeni počinilac, star 41 godinu, pušten je iz zatvora 5. decembra 2024. godine, nakon što je uhapšen 18. septembra iste godine. Njegovo hapšenje bilo je posledica nasilja u porodici, a pušten je pod uslovima koji su uključivali zabranu kontakta sa žrtvom, terapeutsko savetovanje i uslovni nadzor. Ova situacija ukazuje na ozbiljnost problema porodičnog nasilja i na to kako sistem ponekad može zakazati.
U jutarnjim satima nakon zločina, osumnjičeni je otišao na radno mesto svoje supruge. Tokom susreta sa vlasnikom kuće, koji ga je zamolio da napusti prostor, došlo je do sukoba. Nakon toga, osumnjičeni je upotrebio dugački pištolj, ušao u stan i ubio svoju 39-godišnju suprugu na prvom spratu, pre nego što je sebi oduzeo život na gornjem spratu. Po pucnjavi, u kući je izbio požar, koji su hitne službe ugasile oko podneva.
Uviđajem je utvrđeno da je muškarac imao jednu ranu od metka, dok je žena imala četiri takve rane. Ovaj tragičan događaj ostavio je četvoro dece bez roditelja, a žrtva je ranije podnela krivičnu prijavu protiv svog muža i pokrenula brakorazvodni postupak. Ovaj incident ponovo otvara pitanje o zaštiti žrtava nasilja u porodici i efikasnosti pravosudnog sistema.
Zločin u Epanji nije jedini incident koji je uzburkao javnost. U poslednje vreme, svedoci smo i drugih tragičnih događaja, kao što je slučaj devojke (26) koja je poginula na Kosovu i Metohiji, za šta je priveden muškarac zbog podsticanja na samoubistvo. Ovi događaji ukazuju na sveprisutni problem mentalnog zdravlja i nasilja u društvu.
Takođe, mediji su izvestili o teškim saobraćajnim nesrećama, poput one na Ibarskoj magistrali, gde je u sudaru tri vozila jedan automobil završio u kanalu. Ovi incidenti, zajedno sa drogama i kriminalnim delatnostima, ukazuju na ozbiljne probleme u društvu.
U Novom Sadu, policija je sprovela veliku akciju tokom koje je zaplenjeno 16 kilograma kokaina i marihuane, kao i velika količina amfetaminskog ulja. Ova akcija ukazuje na intenzivnu borbu protiv narkotika i organizovanog kriminala, što je još jedan aspekt koji doprinosi nesigurnosti u društvu.
Ove tragične vesti osvetljavaju tamne strane naše realnosti, gde nasilje, droga i smrti postaju sve češći. Potrebno je preispitati kako društvo može bolje da zaštiti svoje članove, posebno one najranjivije. U kontekstu porodičnog nasilja, važno je da se pruži podrška žrtvama i da se sistemski pristupi problemima koji dovode do ovakvih tragedija.
Zajednica mora da se ujedini kako bi se stvorilo sigurnije okruženje za sve. Edukacija o nasilju u porodici, kao i pružanje resursa za pomoć žrtvama, može biti ključni koraci ka smanjenju ovakvih događaja. Takođe, važno je raditi na jačanju pravosudnog sistema kako bi se efikasnije procesuirali počinioci nasilja.
U svetlu ovih događaja, važno je da se ne zaboravi na ljudsku patnju koja se krije iza statistike. Svaki život izgubljen usled nasilja je tragedija koja zahteva našu pažnju i akciju. Potrebno je da društvo preuzme odgovornost za zaštitu svojih članova i da se bori protiv nasilja u svim njegovim oblicima.