Na Horgošu postavljene dezobarijere

Milan Petrović avatar

Bolest slinavke i šapa, koja je visoko zarazna i može se brzo širiti, zabeležena je na farmama u Mađarskoj i Slovačkoj. Ova situacija predstavlja ozbiljnu pretnju za stočarstvo u regionu, uključujući i Srbiju, koja je preduzela hitne mere kako bi se sprečilo unošenje bolesti.

Prema saopštenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, na graničnom prelazu Horgoš postavljene su dezobarijere i posebni punktovi za dezinfekciju teretnih i putničkih vozila. Ove mere su uvedene kao odgovor na lošu epizootiološku situaciju u susednim zemljama. U Mađarskoj je do sada zaraženo oko 7.500 goveda, dok je u Slovačkoj taj broj porastao na 7.900.

Ministarstvo je naglasilo da je rizik od unošenja bolesti u Srbiju veoma visok, te su preduzete pojačane mere biosigurnosti. Sva vozila koja iz Mađarske ulaze u Srbiju preusmeravaju se na dezobarijere radi dezinfekcije. Na graničnom prelazu Horgoš postavljeni su i punktovi za detaljniju dezinfekciju, gde se vrši prskanje vozila kako bi se osigurala temeljna dezinfekcija.

U saopštenju se apeluje na sve držaoce životinja, veterinare i aktere u sektoru stočarstva da pokažu maksimalnu odgovornost i primenjuju rigorozne biosigurnosne mere. Strogo je zabranjen uvoz goveda, svinja, ovaca i koza, kao i proizvoda životinjskog porekla iz zemalja u kojima su potvrđeni slučajevi bolesti.

U Hrvatskoj, situacija se takođe pažljivo prati. Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, Tugomir Majdak, izjavio je da se razmatraju sve opcije za prevenciju i brzu eliminaciju potencijalnih slučajeva bolesti. Inspekcije redovno proveravaju sve pošiljke koje se odnose na životinje uvezene iz pogođenih zemalja, kao i one koje su već uvezene.

Majdak je pozvao sve aktere u lancu uvoza stoke da se uzdrže od daljeg uvoza iz pogođenih područja, kako bi se olakšala kontrola bolesti i sprečilo njeno širenje. Istakao je da je bolest veoma progresivna i smrtonosna za domaće životinje, a dodao je i važnost kontrole divljih kopitara kako bi se sprečilo njihovo potencijalno prenošenje bolesti.

Ova situacija naglašava neophodnost saradnje između različitih zemalja u regionu kako bi se zaštitilo stočarstvo i sprečilo širenje zaraznih bolesti. S obzirom na brzinu širenja bolesti i ozbiljnost njene prirode, preduzimanje odgovarajućih mera postaje ključno za očuvanje zdravlja domaćih životinja i stabilnosti u agrarnoj proizvodnji. Ministartsvo poljoprivrede nastaviće da prati situaciju i preduzima potrebne mere kako bi zaštitilo stočarstvo u zemlji.

Milan Petrović avatar