NA KOM POSLU SE NAJLAKŠE MOŽETE ZARAZITI KORONOM? Prodavci među najsigurnijima na listi

Milan Petrović avatar

Zaposlenici u domovima za starije i nemoćne te medicinski radnici u bolnicama predstavljaju najveći rizik za zarazu novim koronavirusom. Iako bolnički osoblje obolijeva manje od zaposlenika u domovima, njihova stopa smrtnosti je veća. Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti analizirao je pojavljivanje grupa zaraženih, tzv. klastera, u raznim radnim okruženjima u Europi od marta do jula. Najviše klastera prijavljeno je u zdravstvu i socijalnoj službi, s naglaskom na domove za starije i nemoćne te bolnice. Radnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti su bili najsigurniji, dok su pogoni za preradu hrane, poljoprivredni poslovi te fabrike također imali značajan broj klastera. Mali razmak među radnicima ili zajednički smeštaj sezonaca pogoduju širenju zaraze, dok su kancelarijski prostori bilježili manji broj klastera. Trgovine i obrazovne ustanove su također imale manje klastera, dok su barovi i restorani zabilježili tek nekoliko pojava grupa zaraženih. Većina prijava grupa oboljelih dolazi iz zatvorenih prostora, što predstavlja problem s obzirom na to da se većina poslova obavlja u zatvorenom. Velik broj oboljelih zabilježen je u nisko plaćenim zanimanjima, a mnogi zaposlenici riskiraju širenje zaraze zbog straha od gubitka posla.

U Hrvatskoj, kao i u mnogim drugim zemljama, potražnja za određenim zanimanjima se drastično smanjila zbog pandemije. Prodavnice su se pokazale kao relativno sigurna radna okruženja, dok su zdravstveni i socijalni radnici te radnici u prehrambenoj industriji i poljoprivredi izloženi većem riziku. Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava priopćilo je da je ove godine zaposleno više od 1400 osoba sa invaliditetom, što predstavlja važan korak prema inkluzivnijem tržištu rada. S druge strane, broj oglasa za posao u Srbiji je porastao, ističući koje su to najtraženija zanimanja. Vlada Srbije je izdvojila dvije milijarde dinara za mlade i pokrenula program „Moja prva plata“ kako bi podržala zapošljavanje mladih. Uzimajući u obzir situaciju u raznim sektorima, važno je postaviti pitanje do kada će radnici brojnih firmi raditi od kuće te kako doći do idealnog posla.

Uvodeći različite programe i potpore, vlade pokušavaju zaštititi radnike i potaknuti zapošljavanje u vrijeme pandemije. Važno je razumjeti koje zanimanja su najizloženija riziku te poduzeti mjere kako bi se zaštitili zaposlenici u tim sektorima. Istraživanja o širenju zaraze u radnim okruženjima pružaju važne informacije o tome kako se virus širi te kako ga suzbiti. Kroz razumijevanje i pravilno upravljanje rizicima, moguće je zaštititi radnike i osigurati sigurno radno okruženje za sve. Važno je kontinuirano pratiti situaciju i prilagođavati mjere kako bi se stalo na kraj pandemiji i zaštitili radnici diljem Europe.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: