U Muzeju primenjene umetnosti otvoren je 47. Salon arhitekture, koji predstavlja tradicionalnu godišnju manifestaciju posvećenu promociji najboljih ostvarenja u oblasti arhitekture. Ova godina je zabeležila rekordan broj pristiglih radova, njih čak 198, što ukazuje na rastući interes za arhitektonske inovacije i kreativnost.
Postavka ovogodišnjeg Salona nosi naziv „Pritisak“ i obuhvata izbor radova koji će se takmičiti za nagradu za najbolje realizovano arhitektonsko delo, kao i priznanja i pohvale za nerealizovane projekte, konkursne radove, istraživanja, eksperimente, publikacije, arhitektonsku fotografiju i digitalnu produkciju. Ovo takmičenje omogućava javnosti da aktivno učestvuje u ocenjivanju trenutne arhitektonske produkcije, što dodatno obogaćuje celokupni proces.
Žiri ovogodišnjeg Salona čine istaknuti stručnjaci iz oblasti arhitekture: Milena Katić, koja je prethodno osvojila Veliku nagradu 46. Salona, Neda Konstandinović iz arhitektonske kancelarije gradskog arhitekte Barselone, kao i Lazar Kuzmanov, Vladimir Milenković i Nevena Pivić. Ovi članovi žirija donose bogato iskustvo i različite poglede na arhitekturu, što će doprineti objektivnosti i raznovrsnosti ocenjivanja radova.
Stevan Martinović, vršilac dužnosti direktora Muzeja primenjene umetnosti, naglasio je značaj Salona kroz istoriju, ističući da su ga afirmisali direktori, kustosi, arhitekte, akademici, spoljni saradnici i, naravno, publika. On je istakao kako je aktuelna postavka bogata raznolikim idejama i temama, a da su neki radovi inspirisani velikim imenima arhitekture. Tokom narednog meseca, Salon će prirediti prateće programe koji će uključivati razmenu ideja i dijalog o različitim arhitektonskim fenomenima, čime će dodatno biti potvrđena tradicija Salona i muzeja.
Program Salona obuhvata i razgovore o arhitekturi, kao i o društvenim okolnostima koje zahtevaju promene u profesionalnom delovanju arhitekata. Ove diskusije su od vitalnog značaja za razumevanje trenutnih izazova i mogućnosti koje se pružaju arhitektama u savremenom društvu. Muzej primenjene umetnosti realizuje ovaj projekt u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije (UAS), Asocijacijom srpskih arhitektonskih praksi (ASAP) i Ženskim arhitektonskim društvom (ŽAD), čime se dodatno osnažuje zajednica i stvara platforma za saradnju i razmenu znanja.
Salon arhitekture ne samo da predstavlja priliku za prepoznavanje i nagrađivanje izuzetnih dela, već i za promišljanje o budućnosti arhitekture. U svetlu savremenih izazova, kao što su klimatske promene, urbanizacija i društvene nejednakosti, arhitekti imaju zadatak da pronađu inovativna rešenja koja će doprineti održivoj i pravednoj sredini. Kroz ovakve manifestacije, kao što je Salon arhitekture, stvara se prostor za kritičko razmišljanje i inspiraciju, što je ključno za dalji razvoj arhitekture kao discipline.
Ukratko, 47. Salon arhitekture ne samo da predstavlja najbolje što arhitektura može da ponudi, već pruža i platformu za dijalog i razmenu ideja među profesionalcima i širim društvom. Kroz aktivno uključivanje publike i različitih stručnjaka, Salon postaje mesto gde se stvara nova vizija arhitekture koja odgovara na izazove savremenog sveta. Radovi koji su predstavljeni na Salonu služe kao inspiracija za buduće generacije arhitekata i podstiču kritičko razmišljanje o prostoru u kojem živimo.