Donet je Pravilnik o tehničkim i drugim zahtevima za čvrsta goriva iz drvne biomase koja se stavljaju na tržište Srbije, saopštila je danas Privredna komora Srbije (PKS). Ovaj novi pravilnik postavlja jasne standarde za proizvodnju i plasman drvnih peleta i briketa, što je značajan korak ka unapređenju kvaliteta i bezbednosti ovih proizvoda.
Prema saopštenju PKS, pravilnik je rezultat angažovanja članova grupacija za obnovljive energije i efikasne inicijative Centra za privredne inicijative. Pravilnik uvodi prvi put precizne tehničke i druge standarde koji se odnose na čvrsta goriva iz drvne biomase, a uključuje i procedure za ocenjivanje usaglašenosti proizvoda, kao i pravila za njihovo označavanje.
Jedna od ključnih novina koju donosi ovaj pravilnik jeste obaveza da peleti moraju proći laboratorijsku analizu pre nego što se plasiraju na tržište. Ova analiza će osigurati da proizvodi ispunjavaju stroge normative u vezi sa sadržajem štetnih materija. Kontrola će obuhvatiti fizičke i hemijske karakteristike drvnog peleta, kao što su veličina, oblik, postojanost, kalorijska vrednost, nivo vlage i sadržaj pepela. Takođe, posebna pažnja će biti posvećena parametrima koji utiču na zdravlje ljudi i životnu sredinu, uključujući prisustvo teških metala kao što su arsen, kadmijum, hrom, bakar, olovo, živa, nikl i cink, kao i sumpor i azot.
Pre nego što se proizvodi stave na tržište, proizvođači i uvoznici peleta i drugih drvnih goriva biće obavezni da izvrše proveru kvaliteta kod imenovanog tela. Proizvod će morati da prati Izjava o usaglašenosti, koja će biti važeća do trenutka prodaje sortimenta iz određene partije drvnog peleta i drvnih briketa. Ove isprave o usaglašenosti smatraće se validnim sve dok se proizvodi ne prodaju kupcima.
Očekuje se da će usvajanje ovog pravilnika imati značajan uticaj na tržište drvnih goriva u Srbiji, povećavajući poverenje potrošača i podstičući proizvođače da unaprede kvalitet svojih proizvoda. Takođe, ovim se stvara osnova za održiviji pristup korišćenju drvne biomase kao obnovljivog izvora energije, što je posebno važno u kontekstu globalnih napora za smanjenje emisije štetnih gasova i borbu protiv klimatskih promena.
Privredna komora Srbije istakla je da će dalja edukacija i informisanje proizvođača i potrošača biti ključni za uspešnu implementaciju ovog pravilnika. Uvođenjem ovih standarda, Srbija se okreće ka održivijim praksama u sektoru obnovljivih izvora energije, što će doprineti zaštiti životne sredine i zdravlju građana.
S obzirom na sve veći značaj obnovljivih izvora energije, ovakvi propisi su neophodni kako bi se osigurao kvalitet i bezbednost proizvoda koji se koriste u domaćinstvima i industriji.