Nacionalna sigurnost Sjedinjenih Država je ozbiljno ugrožena uslijed pokušaja ruskih i kineskih državljana da se infiltriraju u vojne baze, upozorio je Daril Kodl, admiral američke mornarice. Kako je prenio Daily Mail, admiral Kodl tvrdi da se pokušaji infiltracije dešavaju „dva ili tri puta nedeljno“ samo u mornaričkim bazama. Prošle godine je više od sto pokušaja izvršio državljani Kine, a kada budu otkriveni, oni tvrde da su nevini turisti.
„Ove situacije i pokušaji proboja stranih državljana u naše vojne baze postaju sve češći“, rekao je admiral Kodl. Operativci iz Kine su uhvaćeni u blizini Kejp Kanaverala, oko mjesta lansiranja raketa u Novom Meksiku ili su tvrdili da traže hotel kada su uhvaćeni nedaleko od jedne baze na Aljasci. Trojica kineskih državljana su osuđena na zatvorske kazne zbog fotografisanja vojne infrastrukture u vojnoj bazi na Ki Vestu na Floridi. Većina stranih državljana koji su uhvaćeni dobiju male novčane kazne i savjetuje im se da se ne vraćaju, jer se njihovi prekršaji ne smatraju federalnim zločinom.
Zabrinutost oko namjera Pekinga je porasla usled povećanja broja kineskih državljana koji su prešli južnu granicu u posljednje tri godine. Više od 24.000 je presretnuto u tekućoj finansijskoj godini kako je Komitet Predstavničkog doma za unutrašnju bezbednost izvestio prošlog meseca. Zahtjevi za azil odobravaju se kineskim migrantima više od svih drugih nacionalnosti.
Mornarica SAD je bila potresena skandalom u januaru kada je podoficir Venheng Cao, 26, osuđen na 27 mjeseci zatvora nakon što je više od 18 mjeseci špijunirao za Kinu u mornaričkoj bazi Ventura u okrugu Kalifornija. On je uhapšen u isto vrijeme kada i sunarodnik Jin Čao Vej, koji je uhapšen na brodu „USS Essex“ sjeđištem u San Dijegu i suočava se sa suđenjem zbog optužbi za špijunažu.
Iz Nadzornog odbora Predstavničkog doma Kongresa SAD, navode da su čak i obični kineski turisti pod pritiskom vlade u Pekingu da snimaju materijal od vojnog značaja tokom putovanja u SAD. Ambasada NR Kine u Vašingtonu je odbacila ove navode kao „namjernu izmišljotinu“ i apelovala na Američke institucije da napuste mentalitet hladnog rata i da učine više na uzajemnom poverenju između dvije zemlje.