Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, boravila je u posjeti Saveznoj Republici Njemačkoj gdje je istaknula važnost učenja na njemačkom primjeru. Njena poruka je da bi Srbija trebala da slijedi nemački model, gdje su nacionalni interesi iznad političkih podjela, posebno kada je u pitanju eksploatacija litijuma. Brnabić je pohvalila Njemačku zbog planova za kopanje litijuma, ističući da će Njemačka biti prva evropska zemlja koja će početi sa ovim aktivnostima 2026. godine. Ona je također istakla važnost ovog projekta za Njemačku, Evropu i nemačku privredu, naglašavajući da će litijum omogućiti energetsku nezavisnost i jačanje industrije.
Tokom posjete Njemačkoj, Brnabić je imala uspješne razgovore sa nemačkim parlamentarcima koji su pohvalili srpsku privredu, ekonomski rast i razvoj zemlje. Robna razmjena između Srbije i Njemačke dosegnula je rekordnih devet milijardi eura 2023. godine, a očekuje se da će ove godine biti još veća. Brnabić je istakla da su nemački partneri zainteresovani za saradnju sa Srbijom i da su impresionirani onim što vide u našoj zemlji.
Također, Brnabić je ukazala na važnost saradnje i podrške nacionalnih interesa u pitanjima od vitalnog značaja za državu. Litijum je materijal od strateškog interesa za industriju budućnosti, kao što su električna vozila i baterije. Nemačka je prepoznala potencijal ovog resursa i pokrenula projekte poput Vulkan i Zinvald kako bi osigurala svoju energetsku nezavisnost i jačanje industrije.
Projekat Vulkan u Nemačkoj je duplo manji od projekta Jadar u Srbiji, ali oba projekta imaju veliki značaj za razvoj industrije. Brnabić je istakla potrebu za saradnjom i podrškom svih političkih stranaka u ostvarivanju nacionalnih interesa, a ne samo političkih interesa. Njemačka služi kao primjer kako bi Srbija trebala da uspostavi snagu i jedinstvo oko ključnih pitanja za budućnost zemlje.
Ukupno gledano, posjeta Ane Brnabić Njemačkoj donijela je pozitivne rezultate u jačanju ekonomske saradnje i razmjene između Srbije i Njemačke. Važno je istaći da je partnerstvo i podrška ključna za ostvarivanje nacionalnih interesa i situacija u kojoj političke podele ne smiju biti prepreka za prosperitet i napredak zemlje. Srbija ima priliku da uči od Njemačke i primjeni najbolje prakse kako bi osigurala svoje mjesto u evropskoj i globalnoj ekonomiji, posebno kada je u pitanju eksploatacija strategijski važnih resursa poput litijuma.