Sunce je u utorak proizvelo najveću baklju u skoro dve decenije, samo nekoliko dana nakon što su jake solarne oluje pogodile Zemlju i stvorile zaslepljujuće severno svetlo na neuobičajenim mestima. Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) objavila je da „nije gotovo!“, upozoravajući na moguće posledice ovog događaja. Sunčeva baklja je zapravo velika eksplozija u Sunčevoj atmosferi i ovo je najveća baklja u ovom 11-godišnjem solarnom ciklusu prema NOAA.
Scientisti su u središtu svemira, baš ispred baklje od u utorak, pronašli brzinu plamena koji je premašio 183 milje (294 kilometara) u sekundi tadašnjom funkcijom i završio sklopljen u neprekidni niskofrekvencijski val na mnogo načina. Ovaj fenomen se naziva geomagnetnim „nemiri“. Ovaj događaj, u skladu sa zapisima, nije bio posebno neočekivan, ali je u početku upozorio na mogućnosti van kontrole, prije analiziranja sposobnosti svemirske stanice i odlazak male mogućnosti da je oštećena.
Prema NOAA, dobra vest je da bi Zemlja ovog puta trebalo da bude van linije vatre jer je baklja eruptirala na delu Sunca koji se okreće od Zemlje. Ovaj događaj bi mogao imati velike posledice na elektronsku opremu i komunikacije širom sveta, pa je važno praćenje i priprema za ovakve solarnu aktivnost.
NASA opservatorija solarne dinamike snimila je sjajan bljesak rendgenske baklje, koji je bio najjači od 2005. godine i ocenjen je kao X8,7 na skali za ovakve pojave. Brajanrašer iz Centra za predviđanje vremenskih prilika NOAA u Boulderu, u Koloradu, rekao je da bi moglo da se pokaže da je bilo još jače kada naučnici prikupe podatke iz drugih izvora.
Ova baklja registrovana je posle perioda od skoro nedelju dana baklji i masovnih izbacivanja koronalne plazme koja je pretila da poremeti struju i komunikacije na Zemlji i u orbiti. Izgleda da je izbacivanje povezano sa bakljom od utorka usmereno dalje od naše planete, iako je analiza u toku, primetio je Brašer.
NASA je takođe saopštila da je geomagnetna oluja tokom vikenda izazvala neočekivanu rotaciju jednog od njenih ekoloških satelita zbog smanjene visine i prelazak satelita u zaštitnu hibernaciju poznatu kao “bezbedan režim”. Na Međunarodnoj svemirskoj stanici, astronautima je savetovano da ostanu u područjima sa jakom zaštitom od zračenja i da se pridržavaju svih sigurnosnih protokola kako bi se osigurala njihova bezbednost.
U svakom slučaju, posada nikada nije bila u opasnosti i spremni su za sve nedoumice koje mogu uslijediti. Ovaj događaj nas podseća na moć Sunca i koliko može imati uticaja na naše živote i tehnologiju. Važno je da nastavimo pratiti solarnu aktivnost i da budemo spremni na eventualne posledice koje mogu nastati.
U zaključku, ovaj najrecentniji događaj je podsetnik na to koliko smo male čestice u svemiru i kolika je moć Sunca. Važno je da ostanemo informisani o solarnoj aktivnosti i da se pripremimo za moguće posledice koje mogu imati na naš svakodnevni život. Srećom, ovaj put Zemlja bi trebalo da bude van linije vatre, ali to ne znači da ne treba da budemo oprezni i spremni za buduće događaje ovog tipa. Solarna aktivnost je nepredvidiva i moguće su različite posledice, pa je važno da naučnici i istraživači nastave praćenje i analizu ovakvih događaja.