Do sada se prijavilo 3.569 ugostitelja za prijem vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji, a spisak tih ugostitelja objavljen je na zvaničnom sajtu Ministarstva turizma i omladine. Ovaj program ima za cilj da podstakne turizam i ugostiteljstvo u zemlji, kao i da pomogne građanima da lakše priušte odmor.
Najveći broj prijavljenih ugostitelja dolazi iz banja širom Srbije, kao što su Vrnjačka Banja, Sokobanja, Gornja Trepča, Banja Koviljača, Vrdnik i Sijarinska Banja. Osim banja, značajan broj ugostitelja je prijavljen iz popularnih planinskih centara, uključujući Zlatibor, Kopaonik i Divčibare. Ovi centri su poznati po svojim prirodnim lepotama i raznovrsnim sadržajima koji privlače turiste tokom cele godine.
Prijavljivanje ugostitelja počelo je 11. aprila putem sistema E-turista i trajaće tokom celog trajanja akcije dodele vaučera. U prvom ciklusu biće podeljeno 30.000 vaučera, a vrednost jednog vaučera iznosi 10.000 dinara. Građani će moći da se prijave za ove vaučere od 17. aprila, počevši od 8.00 časova na poštanskim šalterima širom zemlje.
Pravo na dobijanje vaučera imaju različite kategorije građana. To su penzioneri, studenti, nezaposleni, korisnici prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica, vojni invalidi, kao i korisnici prava na naknadu porodične invalidnine po palom borcu. Takođe, pravo na vaučere imaju i nosioci poljoprivrednog gazdinstva, stariji od 65 godina koji nemaju penziju, kao i zaposleni čija primanja ne prelaze 80.000 dinara mesečno.
Ova inicijativa dolazi u pravom trenutku, s obzirom na to da je turizam jedan od sektora koji je pretrpeo značajne gubitke tokom pandemije COVID-19. Podsticanje domaćih turista može pomoći u oživljavanju ovog sektora i podržavanju lokalnih ekonomija.
Vaučeri će morati da se iskoriste do 20. novembra ove godine, što znači da će građani imati dovoljno vremena da planiraju svoje putovanje i odmor. Očekuje se da će ovaj program dovesti do povećanja broja posetilaca u ugostiteljskim objektima koji su se prijavili za vaučere, kao i da će doprineti ukupnom razvoju turističke ponude.
Pored toga, ovakvi programi su i motivacija za ugostitelje da unaprede svoje usluge i ponude kvalitetniji sadržaj kako bi privukli što veći broj gostiju. Ulaganje u turizam i ugostiteljstvo može imati dugoročne pozitivne efekte na privredu, kao i na kvalitet života lokalnog stanovništva.
Ministarstvo turizma i omladine je najavilo da će nastaviti da radi na sličnim inicijativama u budućnosti, kako bi dodatno stimulisalo rast turizma u Srbiji. Ove mere će doprineti jačanju domaće turističke ponude i omogućiti građanima da uživaju u lepotama svoje zemlje.
U svetlu ovih informacija, važno je da građani iskoriste ovu priliku i prijave se za vaučere, kako bi uživali u subvencionisanom odmoru. Očekuje se da će interesovanje za vaučere biti veliko, s obzirom na to koliko su građani željni putovanja i odmora nakon dužeg perioda ograničenja.
U zaključku, vaučeri za subvencionisani odmor predstavljaju odličnu priliku za sve građane Srbije da uživaju u putovanjima i odmaranju, dok istovremeno podržavaju lokalne ugostitelje i turizam u zemlji. Ovaj program može biti ključan za oporavak sektora koji je značajno pogođen poslednjim događajima, a svi zainteresovani su pozvani da se uključe i iskoriste prednosti koje ovaj program nudi.