Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su danas Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja je usvojena na Svesrpskom saboru. Deklaracija je usvojena sa 62 glasa za, dok je prisustvovalo 65 poslanika. Nakon usvajanja Deklaracije usledio je aplauz prisutnih poslanika.
Uz Deklaraciju, usvojeni su i Zaključci koje su usaglasili klubovi poslanika. Zaključci su usvojeni sa 62 glasa za, dva protiv i jednim suzdržanim poslanikom. U Deklaraciji se navodi da Svesrpski sabor konstatuje da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu i da kroz istoriju ima pravo da baštini svoju bogatu tradiciju.
Svesrpski sabor naglašava da je Republika Srpska jedinstven i nedeljiv ustavnopravni subjekt koji samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije u skladu sa Ustavom BiH – Aneksom četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma. Teritorija Republike Srpske ne može biti otuđena mimo Ustava i zakona Republike Srpske.
Deklaracija će biti ponuđena na usvajanje narodnim skupštinama Srbije i Srpske kako bi se obezbedila njena puna primena u Republici Srbiji i Republici Srpskoj.
Deklaracija je izazvala podeljene reakcije u javnosti, sa nekim političarima i analitičarima koji podržavaju usvajanje iste, tvrdeći da štiti nacionalne i političke interese srpskog naroda, dok drugi kritikuju Deklaraciju zbog toga što smatraju da može produbiti etničke podele i sukobe u regionu.
Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izjavio je da je usvajanje Deklaracije važan korak ka jačanju položaja i identiteta srpskog naroda u BiH. Dodik je istakao da je Deklaracija usmerena na zaštitu srpskog naroda i da predstavlja reakciju na pretnje i pritiske koji dolaze sa strane.
Sa druge strane, opozicioni političari i nevladine organizacije kritikuju usvajanje Deklaracije, navodeći da može produbiti etničke podele u BiH i dovesti do destabilizacije regiona. Oni pozivaju na dijalog i pronalaženje mirnog rešenja za političke i nacionalne probleme.
Analitičari ističu da usvajanje Deklaracije može imati štetne posledice po odnose među narodima u BiH i regionu, te pozivaju na oprez i mirno rešavanje sporova. Napominju da je potrebno raditi na jačanju međuetničkog dijaloga i saradnje kako bi se izbegle potencijalne tenzije.
Deklaracija je takođe izazvala reakcije u međunarodnoj zajednici, sa nekim zemljama i organizacijama koje podržavaju usvajanje iste, dok druge izražavaju zabrinutost zbog mogućih negativnih posledica po stabilnost i mir u regionu.
Uz sve ovo, usvojeni zaključci takođe su izazvali debate u javnosti, sa nekim koji podržavaju zaključke i smatraju da su u interesu srpskog naroda, dok drugi kritikuju zaključke zbog toga što ih smatraju previše restriktivnim i konzervativnim.
Nakon usvajanja Deklaracije i Zaključaka, očekuje se dalji razvoj situacije u Republici Srpskoj i BiH, sa političarima, analitičarima i građanima koji će nastaviti diskusije i rasprave o ovim pitanjima. Ključno će biti kako će se implementirati usvojeni dokumenti i kakve će biti reakcije u regionu i međunarodnoj zajednici.