Naš pisac 7. aprila gost je tribine „Književni susreti“

Tamara Nikolić avatar

Akademik Dušan Kovačević, istaknuti dramski pisac i upravnik Zvezdara teatra, biće gost tribine „Književni susreti“ u Parizu koja se organizuje u njegovu čast 7. aprila. Ova manifestacija se održava pod pokroviteljstvom Centra za proučavanje i istraživanje svetske književnosti (CERLOM). Očekuje se da će događaj privući pažnju književnih i pozorišnih entuzijasta, s obzirom na to da je Kovačević poznat kao živa legenda srpskog pozorišta i filma.

Dušan Kovačević je svoju karijeru započeo odmah po završetku studija, kada su njegovi komadi „Radovan III“ i „Maratonci trče počasni krug“ postali hitovi. Njegova dela su više od pola veka u stalnoj rotaciji na repertoarima pozorišta u Srbiji i širom sveta. Kovačevićevi filmovi, poput „Andergraund“ reditelja Emira Kusturice, koji je osvojio Zlatnu palmu na festivalu u Kanu, postali su kultni i ostavili su značajan trag na filmskoj sceni.

Projekat „Književni susreti“ osnovan je 2022. godine na inicijativu Livije Ekmečić sa Univerziteta u Strazburu, sa ciljem da promoviše savremenu srpsku književnost. Ova manifestacija okuplja autore, kritičare i ljubitelje književnosti kako bi razgovarali o aktuelnim temama i delima, a Kovačevićev dolazak u Pariz dodatno će obogatiti program. Književni susreti se realizuju u saradnji sa profesorima i akademskim radnicima, uključujući prof. dr Aleksandra Prstojevića iz CERLOM-a, dr Liviju Ekmečić i dr Željka Tešića sa Sorbone.

Pokrovitelji ovog događaja su naučni centri sa Univerziteta u Strazburu, kao i INALCO (Institut nacional des langues et civilisations orientales), uz podršku evropske manifestacije „Strazbur, svetski glavni grad knjige“. Ova saradnja naglašava važnost međusobnog povezivanja i razmene znanja između različitih kultura i jezika, što je posebno značajno u savremenom globalizovanom svetu.

Kovačevićeva dela su poznata po svojoj dubokoj analizi ljudskih odnosa, društvenih normi i svakodnevnog života. Njegov specifičan stil kombinovanja humora i tragedije stvara jedinstvenu atmosferu koja publiku tera na razmišljanje. Kroz svoje predstave i filmove, Kovačević istražuje teme kao što su identitet, ljubav, gubitak i borba pojedinca protiv društvenih normi. Ovaj pristup ga je učinio jednim od najcenjenijih autora u srpskoj književnosti.

Osim što se ističe kao dramski pisac, Kovačević je takođe aktivan kao scenarista i reditelj. Njegovi projekti često kombinuju različite umetničke forme, čime doprinosi razvoju savremene umetnosti u Srbiji. Njegovo angažovanje u Zvezdara teatru dodatno osnažuje pozorišnu scenu, obezbeđujući mladim talentima priliku da se izraze i razvijaju.

Tribina „Književni susreti“ u Parizu nije samo prilika da se odaje počast Dušanu Kovačeviću, već i šansa da se srpska književnost predstavi međunarodnoj javnosti. Ovakvi događaji pomažu u jačanju kulturnih veza između zemalja i promovišu razumevanje među različitim narodima. U svetu gde je komunikacija i međusobno razumevanje od suštinskog značaja, ovakvi susreti predstavljaju mostove koji povezuju ljude i kulture.

Uprkos izazovima s kojima se suočava savremena književnost, Kovačević i njegovi savremenici nastavljaju da stvaraju dela koja odražavaju duh vremena i izazove današnjice. Njihova sposobnost da se povežu sa publikom i da istražuju univerzalne teme čini ih relevantnim i značajnim u savremenom svetu. Akademik Dušan Kovačević ostaje simbol bogate tradicije srpske književnosti i kulture, a njegov doprinos će se pamtiti i u budućnosti.

Tamara Nikolić avatar